Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk ağrısı, günümüzde yoğun iş hayatı olan insanlar başta olmak üzere birçok kişide görülmektedir. Genellikle insanlarda topuk kemiği üzerinde meydana gelen şiddetli ağrılar, ayağın diğer bölgelerinde etkili olmazlar. Bazen farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bu gibi ağrılar ciddi bir şekilde ağrıya neden olduğu için tedaviye gerek duyurabilir. Herhangi bir nedeni olmadığı halde sadece kişinin gün içerisinde uzun süre ayakta beklemesinden dolayı ortaya çıkan topuk ağrıları da vardır. Bu ağrılar, birçok zaman kendiliğinden ortadan kalksa bile bazen çok aşırı bir hal alabilir. Eğer bu topuk ağrısı yeni yeni ortaya çıkmışsa bu durumlarda doktora gitmek gerekmez. Topuk ağrısı, günümüzde en çok yetişkinlerde ortaya çıkan bir durumdur. Çocuklarda çok az karşılaşılan bu durum çocuklarda görülse bile genellikle herhangi bir yaralanma ya da travmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum yetişkinlerde ise genellikle yoğun günlük hareket ya da iş hayatından kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle topuk ağrısı yetişkinlerde daha çok görülür. Bunun için evde yapacağınız bazı uygulamalar son derece olumlu etkiler görmenize neden olacaktır.

Topuk ağrısı için yapılması gerekenler

Topuk ağrısı sorunu yaşayan insanların ilk yapması gereken şey tabi ki topuğun neden ağrıdığını araştırmaktır. Topuk bölgesinde oluşan ağırının nedeni bulunduğu zaman çok daha kolay bir şekilde önlenecektir. Fakat nedeni bulunamayan genel topuk ağrıları için yapılacak şeyler vardır.
  • İlk olarak kişinin kullandığı ayakkabılara dikkat edilmelidir. Yanlış ya da kalitesiz ayakkabı kullanımı direk olarak insanlarda topuk ağrısının oluşmasına ve hatta ayak ağrılarının başlamasına neden olacaktır. Bu nedenle kesinlikle doğru ayakkabılar kullanmalısınız.
  • Topuk bölgesinde ağrıyla birlikte belirti olarak herhangi bir yanma ya da şişlik hissediyorsanız bu durumlarda bölgeye soğuk uygulamalar yapabilirsiniz. Gün içerisinde yapacağınız soğuk presler oluşan ağrıların azalmasını sağlayacaktır.
  • Gün içerisinde fazla ayakta durmamaya özen göstermelisiniz. Ayakta durmak zorundaysanız topuğunuza çok fazla yüklenmeden daha çok parmaklarınıza yüklenerek ayakta durabilirsiniz.
  • Ayrıca gün içerisinde topuk ağrısı sorununun en az hale getirilmesi için yapmanız gereken en önemli şey bol bol dinlenmektir. Topuk bölgenize basmadan günü geçirerek bu ağrıların kendiliğinden ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bazı insanlar bitkisel tedavi olarak çeşitli bitkilerden elde edilmiş olan yağlarla topuk ağrısı sorununun geçirilmesi için bölgeye masaj yapmaktadır. Sizlerde bu şekilde masaj yaparak topuk ağrısını azaltabilirsiniz.
Topuk ağrısı neden kaynaklanır?

Aşil Tendiniti: Genellikle topuğun ya da bileğin arka kısımlarında ağrılara neden olan bu rahatsızlık özellikle uzun süreli olarak ayakta kalan insanlarda meydana gelmektedir. Direk olarak topuk bölgesindeki dokuların yorulmasından kaynaklanmaktadır. Tam bir iltihap hastalığı olduğu için tedavilere ihtiyaç duyulur.

Romatoid artrit: İnsanlarda eklem ağrıları ve diğer ağrıların en önemli nedenlerinden biri romatizma hastalıklarıdır. Romatizma hastalığı insanlarda topuk bölgesinde de görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda direk olarak çok şiddetli ağrılara neden olur. Bu sorunun ortaya çıkardığı ağrılar insanlarda uyuyamayacak kadar şiddetli olabilir.

Aşırı pronasyon: İnsanlarda yürüme sırasında ilk olarak topuk temas eder. Fakat aşırı pronasyon problemi olan insanlarda ayak biraz daha içe doğru basar ve bu durumlarda zamanla şiddetli topuk ağrıları ortaya çıkar. Kişi dinlendiğinde bu ağrılar ciddi olarak azalır fakat uzun süreli ayakta durma ya da yürüme sırasında tekrar ortaya çıkar.

Topuk dikeni: Topuk kemiğinin alt kısmında kemiğe benzer bir çıkıntının oluşması durumunda kişide topuk dikeninin varlığı anlaşılmaktadır. Bu durum röntgen cihazlarında kolaylıkla görülebilir. Genellikle ayağın zorlanması ya da ayak çevresindeki bağların zorlanması durumunda ortaya çıkar.

Bunların haricinde Topuk zarı hastalıkları, obezite, düz tabanlık, cilt hastalıkları, yaralanmalara ya da travmalar, vücutta oluşan biyokimyasal dengesizlik gibi etkenler topuk ağrısı problemine neden olabilmektedir.

Topuk Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

20 Lik Diş Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi