Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte karın ağrısı, vücudun bebeğe alışma sürecinde geçirdiği değişimler sonucu meydana gelir. Genelde hamilelik sürecinin çok normal bir parçası olarak kabul edilir. Ancak, hamilelikte karın ağrısının zararsız bir nedeni olabileceği gibi daha ciddi rahatsızlıklar da buna neden olabilir. Hamilelik döneminde karın ağrısına neden olabilecek faktörleri öğrenmek ve endişe verici olabilecek bazı belirtileri tanımak bu yüzden çok önemlidir. Hamilelik döneminde normal dışı bir ağrı oluştuğunda, özellikle ağrıya eşlik eden kanama, bulantı, kusma, baş ağrısı, idrar yanması gibi bulgular varsa, hamile anne adayının mutlaka doktora başvurarak durumun acil olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Karın Ağrısı ve Kramplar

Hamilelikte çok şiddetli olmayan kramplar ve ağrılar hemen paniğe neden olmamalıdır. Hamileliğin başlamasıyla birlikte, rahim genişlemeye başlar ve bu durumda rahmi karın içinde asılı tutan bağlar da gerilmeye neden olur. Sonuçta anne adayı hafif kasık ve bel ağrıları hisseder. Bu ağrılar tedavi gerektirmez ve kısa süreli dinlenerek geçer. Bu ağrılar çok fazla ayakta kaldığınızı veya yorulduğunuzu haber veriyor olabilir. Bu yüzden biraz dinlenmeniz gerekebilir.

Yorgunluk Sebebiyle Karın Ağrısı

Yorgunluk sebebiyle karın bölgenizde meydana gelen ağrılar oluştuğunda, bel bölgeniz ile ani dönüşlerden kaçınmalısınız. Hafif hareketler yaparak kaslarınızın gevşemesini sağlayın. Hamilelik döneminizde karın ağrısını hissettiğiniz andan itibaren zorlayıcı hareketlerde bulunmamalı, yavaş hareket etmeli, sürekli aynı konumda kalmayarak hem oturup dinlenmeli hem de yavaş yavaş yürüyerek egzersiz yaparak vücudunuzdaki kasların gevşemesini sağlamalısınız. Ayrıca, hamilelik döneminde en önemli yapılacak işlem ise bol su içmektir.

Hamilelikte Karın Ağrısının Nedenleri

Şişkinlik, kabızlık ve gaz da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Hamilelik döneminde progesteron hormon seviyesinin giderek artması, gaz oluşumunu daha da artıracaktır. Sindirim sistemi bu hormon seviyesi yükselmesi ile daha yavaşlayacaktır. Bu sebeple bol su içmek, lifli yiyecekler yemek, baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve egzersiz yapmak gaz ve kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olacaktır.

Yalancı Doğum Sancıları

Hamileliğin son aylarında Braxton-Hicks kontraksiyonları denilen yalancı doğum sancıları hamilelikte karın ağrısına sebep olmaktadır. Bu karın ağrıları düzensiz ve hafif olması ile kısa süreli dinlenmeler sonucunda geçer. Gerçek doğum sancılarından ayrılmaktadır. Eğer bu tür karın ağrıları sık ve şiddetli olarak geliyorsa, geçmiyorsa, uzun süreli devam ediyorsa acil doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Hamilelikte karın ağrısı ile birlikte meydana gelen ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma veya idrar yaparken kan gelmesi durumları idrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Hamilelik döneminde ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde çeşitli komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Preeklampsi

Anne adayının karnının üst bölgesinde ağrı ve bu şikayete eşlik eden kusma, bulantı, baş ağrısı, bulanık görme ve tansiyon yükselmesi şikayetleri olabilir. Diğer bir adıyla preeklampsi işareti olabilir. Halk arasında daha çok gebelik zehirlenmesi olarak bilinmektedir. Hamileliğin 20. haftasından sonra idrarda protein ve yüksek tansiyon ile ortaya çıkmaktadır. Acilen tansiyonun düşürülmesi gerekmektedir ve hastanın acil olarak uzman hekim tarafından doğum yaptırılması gerekir.

Düşükler

Düşükler hamileliğin ilk üç ayında çok sık görülmektedir. Üzücü bir şekilde hamileliğin %20'si düşükler ile sonuçlanmaktadır. Hamilelikte karın ağrısı düşük belirtileri arasındadır. Orta ve yüksek şiddette sırt ağrısı, her 5-15 dakikada bir kasılmalar, krampsız kahverengi veya parlak kırmızı kanama olması düşük belirtilerindendir. Ayrıca hamilelik belirtilerinin aniden azalması belirtiler arasında yer almaktadır.

Dış Gebelik

Dış gebelik hamileliğin 6 ve 10. Haftaları arasında yoğun karın ağrısı ve kanama ile kendini göstermektedir. Dış gebelikte yumurta rahim dışında bir bölgede bulunur. Ne yazık ki hamilelik devam etmez ve uzman bir hekim tarafından hamileliğin sonlanması ve tıbbi tedavinin uygulanması gerekmektedir. Daha önce dış gebelik yaşayan anne adaylarının tekrar dış gebelik yaşama riski daha yüksektir.

Plasentanın Erken Ayrılması

Plasentanın rahimden erken ayrılması da hamilelikte karın ağrısına ve karın bölgesinde sertliğe neden olmaktadır. Plasentanın erken ayrılma belirtileri suyun erken gelmesi ve vajinadan kanlı sıvı gelmesidir. Karnın uzun süre rahatlamadan sert bir şekilde kalmasıdır. Nadir de olsa sırt ağrısı da yapmaktadır ve karında hassasiyet oluşması diğer belirtiler arasında bulunmaktadır.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri de hamilelikte karın ağrısına neden olmaktadır. Yumurtalık kistleri hamilelik döneminde nadiren oluşmaktadır fakat çatlama döneminde şiddetli ağrılara ve kanamalara neden olabilmektedir.

Diğer Nedenler

Bütün bu olasılıkların haricinde hamilelikte oluşan karın ağrısı, mide şikayetleri, apandisit, gıda hassasiyeti, bağırsak tıkanması, böbrek taşı gibi nedenlerden dolayı da oluşabileceği için ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir durumdur. Hamilelikte uzun süren karın ağrısı var ise ve giderek şiddetini artırıyorsa acil doktorunuza başvurarak tedavi işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?