Erkeklerde Karın Ağrısı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde karın ağrısı, Karın ağrısı kaburgaların alt tarafından başlayıp kasıklara kadar olan vücut bölümünün ağrılı durumlarına denir. Erkeklerde karın ağrısı birtakım hastalıklara veya şikâyetlere dayalı olabilmektedir. Karın boşluğunda bulunan organların hastalanmaları durumunda veya karın boşluğu dışındaki organları hastalıklarından kaynaklı yansıyan ağrıdan da kaynaklanabilir. Erkeklerde karın ağrısı oluşmasına sebep olan hastalıklar oldukça fazladır. Bazen basit bir üşütme veya gıda zehirlenmesinden kaynaklanabileceği gibi bazı durumlarda ise ameliyat gerektiren ciddi hastalıklara kadar yol açabilir. Erkeklerde karın ağrısı yapan hastalıkları veya karın ağrısına sebep olan hastalıklarını ani başlangıçlı veya kronik uzun süren hastalıklar olarak ikiye ayırmamamız mümkündür.

Ani başlangıçlı karın ağrısına sebep olan hastalıklara şöyle örnek verebiliriz
  • Apandisit,
  • Böbrek taşı,
Kronik uzun süren ve tekrarlayan erkeklerde karın ağrısına sebep olan hastalıklara da şöyle örnek verebiliriz
  • Safra kesesi taşları,
  • 12 parmak bağırsağı ülseri.
Erkeklerde karın ağrısı şikâyetlerinde her zaman ciddi bir hastalık olmayabilir. Ağrı sebeplerini araştırırken değişken durumları da değerlendirmek gerekmektedir.

Erkeklerde karın ağrısı hastalığını araştırırken şunlara dikkat edilir?
  • Erkeklerde karın ağrısının tam olarak ağrının yeri,
  • Erkeklerde karın ağrısının süresi,
  • Kişinin cinsiyeti,
  • Kişinin yaşı,
  • Ağrının beraberindeki şikâyetler varsa başka hastalıklar olup olmadığına da dikkat edilir.
Erkeklerde karın ağrısı teşhisi yapılırken tetkik sonuçları önemlidir. Ağrı tek başına teşhis için yeterli olmamaktadır. Hafif ama sürekli bir ağrının altından ciddi bir hastalık çıkabileceğini unutmamamız gerekmektedir. Bu sebepten vakit kaybetmeden bir uzmana görünüp hastalığın teşhisinin yapılması gerekmektedir. Erkeklerde karın ağrısı şikâyetine ateş, kusma, gaz ve gayta çıkaramama eşlik etmiyorsa karın ağrısında korkulacak bir durum olmadığını gösteriyor olabilir. Lakin ağrının yanında ateş, bulantı, kusma, kanama, ishal, kabızlık gibi şikâyetler bulunuyorsa daha ciddiye almanız gerekmektedir. Aniden başlayan ve giderek çoğalan şiddeti geçmeyen ağrıda veya hafif de olsa haftalarca süren ağrılarda vakit kaybetmemek gerekir. Vakit kaybı ciddi sorunlara yol açacaktır. Erken teşhis erkeklerde karın ağrısı için çok önemlidir.

Erkeklerde karın ağrısında yapılan yanlışlar, Karın ağrısının sebebi bilinmeden kullanılan ağrı kesiciler çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Hastalığın teşhisinde kullanılan ipuçlarının ortadan kaldırıldığı için hastalığın teşhisi zorlaşmaktadır. Karın ağrısının sebebi tam olarak belirlenmeden ağrı kesici kullanmayınız. Hastalığınız belki de basit bir gıda hazımsızlığı veya soğuk algınlığı olabilir. O zaman hekiminizin size uygun gördüğü ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Kendi başınıza ilaç kullanmanız uygun olmayacağı için vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidip hastalığınızın teşhis ve tedavisini yaptırınız.

Sağlıklı günler dileriz.

Erkeklerde Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde Karın Ağrısı

Haber Bülteni

Güncel

Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?