Sırt Ağrısı Neden Olur?
15 Mayıs 2024

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur; Sırt ağrısı gerilme sonucunda C harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkış yaptığı yerler daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskı ile sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden sırtta ağrı hissederiz. Kasların uzun süre gergin kalması kas topaklarına neden olur. Kas topaklarına tıpta fibrozit denir. Sırt ağrısı fibrozitler nedeniyle, ağır bir şey kaldırdığımızda, aşırı yorgunlukta, klima veya vantilatör altında uzun süre kaldığımızda dayanılmaz ağrılar olur. Sırt ağrısında kas gerginliğini azaltmak amacı ile farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırırız. Sırt ağrısı, boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar geniş bir alanı kapsar. Sırt ağrısı eğilerek bükülerek çalışan kişilerde daha çok görülmektedir. Özellikle diş hekimleri, diğer sağlık çalışanları, ofis çalışanları ve az egzersiz yapan kişilerde daha sık görülmektedir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Hastalıklar
  • Myofasiyel ağrı sendromu; Uzun süre sırt ağrısından yakınan hastalarda myofasiyel ağrı sendromu mevcuttur. Bu hastalık özellikle ofis çalışanları gibi uzun süre oturarak çalışan kişilerde görülmektedir. Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunur. Bu hastaların duruşlarının bozuk olması sırttaki ağrıyı artırmaktadır.
  • Boyun fıtığı; Boyun, sırt ve omuz birbirine çok yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbiri ile karışabiliyor. Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetle hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabiliyor. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemlerin kireçlenmesi de sırt ağrısı kaynağı olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmektedir. Bu fıtıklarda sırt ağrısına sebep olabilir. Boyun fıtığına bağlı sırt ağrısında özellikle kolda güç kaybı ve uyuşukluk olur.
  • Fibromiyali; Fibromiyali kadın hastalarda daha sık görülen boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, vücut ağrısına neden olan bir hastalıktır. Hastalar sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikâyetçi olurlar. Fibromiyalide sırt ağrısı şikâyetleri, soğuk, yorgunluk ve stresle artmaktadır. Fibromyali hastalarında baş ağrıları, bağırsak sorunları ile ellerde uyuşma ve şişlik gibi şikâyetlerde görülmektedir. Depresif duygu durumu hastaların daha çok sırt ağrısı hissetmesine neden olmaktadır. Hastalar sabah yorgun ve şiddetli sırt ağrısı ile uyanmaktadır.
  • Skolyoz; Çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliği şiddetli sırt ağrısına sebep olmaktadır. Skolyoz hastası çocuklar özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçiriyor ise sırt ağrısı daha da artmaktadır.
  • Osteoporoz; Yaşlı kadınlarda kemik erimesine bağlı olarak sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalmaları sırtta şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Hastalarda kamburluk olabilir. Hastalardaki sırt ağrısının tedavisi için ağrı kesiciler ve fizik tedavi uygulanabilir.
Akciğer hastalıkları safra kesesi taşları ve mide rahatsızlıkları da sırt ağrısına neden olabilir. Omurgaya ait kemik ve sinir yapılardan kaynaklı iyi veya kötü huylu tümörler sırt ağrısı yapabileceği gibi meme, akciğer, prostat tümörleri de omurgaya yayılım göstererek sırt ağrısı yapabilirler. Gece ağrısı ile ortaya çıkması ve istirahat ile geçmemesi önemli özelliklerdendir. Ateş, halsizlik ve kilo kaybı diğer belirtilerdir.

Sırt ağrısının tedavisinde; Ağrı kesici ve kas gevşetici jeller kullanılabilir. Fizik tedavi, masaj, akupunktur, soft lazer uygulanabilir. Bu yöntemlerle fibrozitler teker tespit edilip yok edilmelidir.

Sırt ağrılarından korunmak için, düzenli spor yapın, stresinizi azaltın, ağırlık kaldırırken ilkelere uyarak kaldırın, kalsiyum ağırlıklı beslenin, sigara içmeyin, uygun vücut kilonuzu korumaya çalışın, karın ve sırt kaslarınızı güçlendirin, bilgisayar ve tablet kullanırken vücut duruşunuzu düzeltin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi