Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir, bebeklerde diş ağrısı yeni diş çıkarmaya başladıkları zaman görülmektedir. Bu dönem minikler çok huysuz huzursuz ve sürekli ağlamaktadırlar. Nedeni yeni çıkacak olan dişin damaklarına verdiği acıdır. Kendilerini ifade edemedikleri gibi algı ve hissetme kabiliyetleri de gelişmektedir. Ağrıyı algılayıp hissedebilirler bunu da ifade etme yöntemleri de sürekli ağlamaktır. Bebeklerimizin gelişmesindeki en zor evrelerden biridir ve biz bebeğimizin diş çıkardığını damağındaki şişlikten kızarıklıktan ve sürekli salyasının akmasından anlayabiliriz. Bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna ise birçok cevap vardır. Örneğin çocuk doktoruna gidip tavsiye ettiği jelleri kullana bildiğimiz gibi birtakım doğal ve yan etkisi olmayan yöntemleri de uygulayabiliriz. Bebeğimizin bu zor dönemlerinde biz annelere oldukça fazla iş düşmektedir.

Bebeklerde diş ağrısına iyi gelen birtakım yöntemler
  • Masaj uygulaması; bebeğinizin ağrıyan dişlerine hijyenini sağladığınız parmağınızla hafif hafif fazla bastırmadan masaj uygulayabilirsiniz. Ayrıca Medine hurmasının dış zarını soyup bebeğin ağrıyan dişinin üzerine aynı şekilde hafif masaj yaparak sürmekte bebeğinizin diş et ağrısını dindirecektir. Bunların yanı sıra yarım çay bardağı suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi döküp parmağınızı batırarak da bebeğinizin dişine masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin diş ağrısı dinecektir.
  • Soğuk besinler; şayet bebeğiniz ek gıdalar tüketmeye başlamış ise soğuk besinler ile bebeğinizin diş ağrısını rahatlatabilirsiniz. Örneğin Soğuk bir dilim elma veya havuç gibi sebze meyveleri çocuklar için özel hazırlanmış katı besin filesinin içerisine koyup bebeğiniz eline verebilirsiniz veya siz elinizde bebeğinizin dişini bu besinle kaşıyarak hem besinin vitamini almasını sağlayıp hem de diş ağrısından kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Elma püresi veya soğuk yoğurt gibi gıdalarda bebeğinizin diş ağrısını giderecektir. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken husus besinlerin gerektiğinden fazla soğuk olmamasıdır bebeğinizin hasta olmasına neden olabilirsiniz.
  • Soğuk bez uygulaması; bir parça temiz bir bezi buz dolabı poşetinin içerisine koyarak buz dolabında bekletin. Daha sonra papatya veya rezene çayı gibi sakinleştirici çaylara batırıp bebeğiniz ağrıyan dişinin üzerine hafif kaşıyarak uygulayın. Bunun yanı sıra soğuk bezi anne sütüne batırarak uygulamakta bebeğinizin diş ağrısına iyi gelecektir.
  • Soğuk diş kaşıyıcı; bebeğiniz için eczanelerde bulunan organik diş kaşıyıcı temin edip buz dolabında bekleterek bebeğinizin eline verebilirsiniz. Kendisi zaten dişleri kaşındığı için ne bulsa ağzına götürecektir. Emin olun diş kaşıyıcı nasıl kullanılır bebeğiniz anında çözecektir. Fakat dikkat etmeniz gereken husus ortalıkta satılan zararlı plastikten yapılmış diş kaşıyıcı almamaktır.
  • Diş jelleri; bebeğinizin sağlık ve gelişim durumunu takip eden doktorunuzun tavsiye ettiği doğal ve herhangi bir yan etkisi olmayan diş jelini de buz dolabında soğutup bebeğinizin dişine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Ilık duş; bebeğiniz diş ağrısı çektiği dönemde ateşlenme görülebilir. Bebeğinizin ateşi yükselmiş ve diş ağrısı artmış ise ılık bir duş bebeğinizin ateşinin düşmesini ve diş ağrısının hafiflemesini sağlayacaktır.
Bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir diye soran annelere etraftan uygulanması doğru olmayan birçok yöntemler tavsiye edilmektedir. Annelere düşen bunların içerisinde bebeklerine zarar vermeyecek yöntemleri uygulamaktır. Örneğin bebeğin ağrıyan dişinin üzerine alkol uygulamak oldukça yanlış bir yöntemdir. Bu gibi yanlış tavsiyelerden uzak durmakta yarar vardır. Ayrıca bebeğiniz çok huzursuz ve sürekli ağlıyor birçok doğal yöntemler denediniz ve bebeğiniz diş ağrısı dinmemiş ise mutlaka bir çocuk doktoruna baş vurun.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Güncel

Açken Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Açken Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi