Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Altı Ağrısı: Çene eklemi gün içerisinde en çok kullandığımız eklemlerimizdendir. Her çiğneme hareketi yaptığınızda çene ekleminiz çalışır. Hatta ve hatta her konuştuğunuzda ve her yutkunduğunuz da yine çene ekleminiz çalışır. Yani gün içerisinde en çok kullanılan eklemlerden birisidir çene eklemi. Çene eklemi kulak kepçenizin hemen önünde bulunur. Elinizi bu bölgeye koyup hareket ettirdiğinizde bu eklemi hissedebilirsiniz. Bir yiyeceği ısırdığınızda sadece dişlerinizle değil çene ekleminizlede o yiyeceğe kuvvet uygularsınız. Eklemler hareketin hassas olmasını sağlamak amacı ile kaygan yapıda olan bir kıkırdak tabakası ile döşelidir. Çene altı ağrısı bazen ciddi nedenlerden kaynaklanabilir. Çene kanseri, çene kırılması vb. Gibi nedenler bu duruma örnektir. Bu gibi olaylarda zaman kaybetmeden Uzman bir doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilir ve günlük yaşantınızı devam ettirmede birtakım zorluklar yaşayabilirsiniz.

Çene Altı Ağrısı Neden Olur?

Çene altı ağrısına neden olan birçok etken vardır. Örneğin geceleri uykuda çenenizi sıkıyorsanız veya çenenizi durmadan gıcırdatıyor ya da kaydırıyorsanız, çene ekleminizde yer alan kıkırdak dokuya zarar verirsiniz. Günün büyük bir kısmını sakız çiğneyerek geçiriyorsanız çene ekleminizin yemek yeme dışında dinlenmesine izin vermiyorsunuz demektir. Yemek yerken hep aynı taraftan yemek yerseniz, yediğiniz tarafta ki eklem üzerine daha çok basınç uygulanır ve bu da çene altı ağrısı yaşamanıza neden olur. Ayrıca dişleriniz de problem olursa bu durumda çene altı ağrısına neden olur. Bu anlatılan sorunların her biri çene ekleminizde hasarlar bırakabilir. Eğer bu hasar sinir ucuna ulaşırsa ağrı duyarsınız. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden doktora başvurmalı ve ağrıya neden olan etken bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemlerine başlanmalıdır.

Çene Altı Ağrısı Nasıl Hissedilir

Her yutkunduğunuzda, bir şeyler yediğinizde veya esnediğinizde çene altı bölgenizde şiddetli bir ağrı hissedersiniz. Bu ağrı çene ekleminizin bulunduğu yerde olabileceği gibi farklı yerlerde de hissedilir. Ağrının en çok hissedildiği yer kulaktır. Birçok kişi doktora kulağında bir sorun olduğunu ve bu nedenle ağrıdığını düşünerek başvurur. Oysa bu ağrı çene ekleminde meydana gelen hasarlardan kaynaklanır. Çene eklemi ağrısının yanında eklemin yolaçtığı bazı şikâyetlerde gözlenir. Mesela ağız açılıp kapandığında çene ekleminde çıt diye bir ses gelir ve bu ses oldukça rahatsız edicidir. Ayrıca birçok kişi çene eklemindeki sıkıntı yüzünden kulağında çınlama meydana geldiğini belirtmiştir.

Çene Altı Ağrısı Tedavi Yolları

Çene altı ağrısının tedavisi için öncelikle ağrıya neden ola etkenin bulunması gerekir. Bu etken bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemine başlanır. Bu tedavi yöntemlerinin dışında sizde bazı şeylere dikkat ederek bu durumun en aza inmesini sağlayabilirsiniz. Mesela Yediğiniz yemekleri çiğnerken çenenizin sağ ve sol tarafın eşit bir şekilde kullanmalısınız. Bilinçli olarak yapıyorsanız dişlerinizi gıcırdatmayı bırakın. Ayrıca geceleri uykunun arasında dişlerinizi sıkıyorsanız ağızlık kullanabilirsiniz. Ağızlıklar dişlerinizi sıkmanızı engelleyecektir. Ağrınız iyileşene kadar sakız çiğnemeyi bırakınız. Günde iki kez ve yarım saat olmak üzere çenenize sıcak uygulama yapabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sıkıntınız yoksa aspirin kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz yöntemler çene ekleminizde meydana gelen zedelenme ve yırtığın azalması sonra da iyileşmesi için iyi gelen yöntemlerdir. Burada aspirin yırtığın iyileşmesi ve oluşan ödemin dağılması için çok büyük görev üstlenir. Fakat bu yöntemleri uyguladığınız halde çene ekleminizde iyileşme meydana gelmiyorsa bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer ciddi bir sorun varsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Regl Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?