Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli diş ağrısı, günümüzde her on kişiden dokuzunun hayatında bir kez bile olsa yaşadığı durumlardan biridir. Bilindiği gibi vücutta meydana gelen ağrılardan en şiddetli ve en kötü olanı diş ağrısıdır. İnsanlarda meydana gelen diş ağrıları, kimi zaman diş eti problemleri, kimi zaman ağız içi problemleri kimi zamanda direk olarak dişten kaynaklanan problemlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fakat şiddetli ağrılara neden olan bir diş birçok zaman tedavi edilmediği için bu derecede ağrıların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çünkü zamanında tedavi edilen ve çürümesi engellenen dişler hiçbir şekilde şiddetli diş ağrısı sorununa neden olmaz. Şiddetli diş ağrısının en olumsuz yanı da ağız içerisinde diğer dişlere ya da bölgelere de ağrı yaymasıdır. Yayılan diş ağrısı özellikle üst çene ve alt çene kemiğine geçer ve kişilerde çok şiddetli baş ağrılarına da neden olabilmektedir. Eski zamanlarda peygamber efendimiz Hz. Muhammet (S. A. V) diş ve baş ağrısının çok şiddetli ve çok ciddi olmasından dolayı bu ağrılar için okunabilecek bazı dualardan bahsetmiştir. Diş ağrısı için peygamber efendimiz "Min şerri ma ecidü min vecei haza" şeklindeki duayı etmiştir. Anlamı "Yaradanın adı ile şu an duyduğum acıların bütün şerrinden Allah'ın kudretine sığınırım" olan bu duayı herkes okuyabilir. Bu nedenle sizlerde şiddetli diş ağrıları yaşamanız durumunda peygamber efendimizin okuduğu duayı okuyarak Allah'tan şifa dileyebilirsiniz.

Şiddetli diş ağrısı neden olur?
  • Şiddetli diş ağrıları birçok zaman bu farklı organlardaki rahatsızlıklardan kaynaklanmaz. Bu nedenle direk olarak dişlerden ve diş etlerinden kaynaklanan rahatsızlıklar şiddetli diş ağrısına neden olur. Bunlardan biri de diş minesinde meydana gelen aşınmalardır. Bu aşınmalar belli bir düzeye ulaştığı zaman insanlarda kişinin yerinde bile duramayacağı kadar şiddetli ağrılara neden olur.
  • İnsanlarda meydana gelen bazı diş eti hastalıkları direk olarak çok şiddetli diş ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle diş etinde oluşan iltihaplanmalar ve bazı diş eti apseleri ağrıların dayanılmaz bir hale gelmesine neden olmaktadır.
  • Diş çürümeleri durumunda dişlere yakın olan sinirler çok ciddi bir şekilde etkilenir ve çok şiddetli ağrılara neden olur. Ağrılar direk olarak sinirlerden kaynaklandığı için birçok ağrı kesici ağrıların ortadan kalkmasına yeterli olmaz.
  • Gençlerde görülen şiddetli diş ağrısı, bazen 20'lik dişin yanlış bir şekilde konumlanması ya da yanlış bir şekilde büyümesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda 20'lik dişin cerrahi olarak alınması birçok problemi ve şiddetli diş ağrısı sorununu ortadan kaldıracaktır.
  • Bilindiği gibi sinüzit problemi aynı zamanda insanlarda ağız bölgesine de etkiler yapmaktadır. Bu ve buna benzer bazı hastalıklar nadiren de olsa insanlarda şiddetli baş ağrısı oluşumuna neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi rahatsızlıklar varsa doktorunuzla görüşmeniz sizler için en iyisi olacaktır.
Şiddetli diş ağrısı evde nasıl azaltılabilir?

Soğan suyu: Günde iki kez olmak üzere kuru soğanın sıkılmasıyla elde edilmiş olan su ile gargara yapmak, ağız içerisindeki ve dişteki bakterilerin ölmesini sağlayarak direk olarak ağrıları etkileyecektir. Soğanın bu mükemmel etkisi nedeniyle şiddetli diş ağrısı sorunundan korunabilirsiniz.

Tuz ve sirke karışımı: Tuz ile sirkenin karıştırılmasından elde edilen karışımın dişleri gargara yapmak son derece olumlu etkilere neden olacaktır. Bu işlem şiddetli diş ağrısı yaşanmasa bile faydaları nedeniyle uygulanabilir.

Karanfil tohumu ya da karanfil yağı: Diş ağrısı üzerinde adeta tıbbi bir ilaç gibi olan bu madde diş üzerindeki çürüğe bir pamuk ile bastırıldığında yaklaşık 10 dakika içerisinde bu ağrıların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Şiddetli Diş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dolgulu Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dolgulu Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi