Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Kafesi Ağrısı

Göğüs kafesinde oluşan ağrılar genellikle bu bölgede meydana gelen yaralanmalar sonucunda ortaya çıkar ve bu ağrıyı göğüs ağrısı ile karıştırmamak gerekir. Göğüs kafesindeki ağrılar, bir hastalığın veya kalp ile ilgili bir sorunun da habercisi olabilir.

Göğüs Kafesi Ağrısının Belirtileri

Göğüs kafesi ağrısı genellikle bilinçsizce göğüs ağrısı ile karıştırılır ve bu da büyük bir paniğe sebep olabilir. Ancak göğüs kafesindeki bu ağrılar genellikle dolaşım sistemi kaynaklı değil, göğüs kafesi kemikleri kaynaklı oluşur. Bu göğüs kafesi ağrıları genellikle kendisini göğüs kemiklerinde gösterir fakat yaygın bir şekilde sol üst kısımda ortaya çıkar. Bu durumda göğüs kafesine baskı yapmak veya vücudun üst kısmını germeye çalışmak ağrıyı çok daha kötü hale getirebilir. Farklı durumlar da göğüs kafesinin farklı bölgelerinde ağrılara sebep olabilir. Bunların yanı sıra ağrı oluşan bölgede kütleme sesi de duyulabilir.

Göğüs Kafesi Ağrısının Nedenleri

  • Mide Ekşimesi: Mide ekşimesi durumu, oluşan ağrının göğüs kafesinin alt kısmından yayılmasına sebep olur. Bu sebep hamilelerde daha sık bir şekilde görülür. Mide ekşimesi sebebiyle oluşan ağrı, yayılıcı ve zonklayıcı bir şekildedir. Bu durum kalp krizi ile karıştırılmamalıdır.
  • Ameliyat: Göğüs kafesinden yapılan ameliyatların sonucunda ameliyat olan kişi göğüs kafesinde bir ağrı hissedebilir. Eğer bu ameliyatın iyileşme süreci sorunsuz bir şekilde geçmezse, hissedilen ağrı uzun yıllar boyunca devam edebilir.
  • Eklemin Zarar Görmesi: Göğüs kafesinde oluşan ağrıların yanı sıra göğüs ağrısının da sebebi eklemlerin zarar görmesi ile alakalı olabilir. Eğer bu ağrı omuzlarda, köprücük kemiğinde ve kaburgalarda görülüyorsa kireçlenme sorunu oluşuyor olabilir. Bu durumda eklemlere daha çok zarar verebilir.
  • İltihaplanma: İltihaplanma durumu göğüs bölgesinde oluşuyorsa göğüs kafesinde de yoğun bir ağrıya sebep olabilir. Aşırı şiddetli bir şekilde oluşan vakalarda iltihaplanma akciğer iltihabından dolayı oluşabilir.

Göğüs Kafesi Ağrısının Tedavisi

  • Sindirimle Alakalı Sorunlar: Eğer ağrılar sindirimle alakalı ise bu sorunu gidermek için ilaçlar kullanmanız gerekir.
  • Göğüs Kafesi Kırıkları İçin: Eğer göğüs kafenizde kırık var ise durumun daha da kötüleşmemesi ve kaburgaların zarar görmemesi için mümkün oldukça çabuk bir tıbbi müdahale edilmesi gerekir.
  • Kalple İlgili Sorunlar İçin: Eğer kalbiniz ile ilgili bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız derhal tıbbi bir müdahale almanız gerekir. Yardım gelene kadar kalp krizi geçirilmemesi için sizden aspirin almanız istenebilir.

Ek Bilgiler

Göğüs kafesi ağrıları, çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği için mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve doğru teşhis konulmalıdır. Bu ağrılar, basit bir kas ağrısından ciddi bir sağlık problemine kadar geniş bir yelpazede yer alabilir. Bu nedenle, ağrının kaynağını doğru tespit etmek, uygun tedavi yöntemlerini belirlemek için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sol Tarafta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Tarafta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?