Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum ağrısı, doğuma yaklaşmış zamanını tamamlamış bir hamilelik süreci sonunda, beyinde hipofiz salgı bezinden salgılanmış olan oksitosik denilen hormon sayesinde rahimde kasılmalar meydana gelir. Rahim ağzında açılma sağlar ve doğumun başlandığını belirtir. Ayrıca gebeliğin son ayarında doğum ağrıları düzensizdir. Bu kasılmalar ise hamileyi doğuma hazırlamaktadır.

Doğum ağrısı (Sancısı) nasıl başlar?

Gerçek doğum, aktif doğum başladığından beri rahim kasılmaları daha düzenli bir şekilde 3-5 dakikada bir gelen, 30 ile 60 saniye yakın süren ve geçmeyen sancılardır. Det kanamasında olduğu gibi bel kısmından kasıklara doğru yayılan ağrıların benzeri doğum sancısı da gözükmektedir. Bu durumda ise rahim ağzının açılmasını sağlayan ağrılarının başladığının göstergesidir. Bu ağrılar devam eder ise doğum için hamilenin hastaneye götürülmesi gereklidir. İlk gebelikte rahim ağzında 1-2 santim açılmasından sonra rahim ağzı kasılmaları başlar. Bazı hamilelerde ağrı eşiği düşük olduğundan dolayı doğum ağrısı 7-8 saat evvelde hissedilebilir. Hamilelik eşiği yukarıda olanlar ise ağrıyı daha geç ve az hissederler. Hamileden hamileye göre ağrı eşiği, ağrı süresi, şiddeti, doğumun zorluğu ve kolaylığı değişmektedir.

Doğum ağrısı (Sancısı) ne kadar şiddetlidir?

Doğum ağrısı 7-8 saat şiddetli kasılmalardan sonra sancılar artar. Hamile kişinin ağrı eşiği bile beraber olduğu için çok korkmasına gerek yoktur. Mesela bazen kontrol aşamasında rahim ağzı açılmış olan hamile direk doğum haneye gönderilir. Doğum ağrısını hafif geçiren hamileler varken tam tersi olup rahim ağzının 1-2 santim açılmasına rağmen acı çekeni de vardır. Doğum ağrısının süresi ve şiddetinde kişisine etken olan ağrı eşiği önemli yer tutmaktadır. Doğum ağrılarının şiddetini arttıran diğer etkenler ise hamilenin korkması, stres yapması, doğumla ilgili videolar seyretmesi, kendini serbest bırakmaması halinde hamilenin kendini serbest bırakması o anda zordur ve doğumu daha da zorlaştırır. Hamilenin korkusu stresi arttırarak tekrardan ağrıya sebep olur ve doğum zamanında zorluklar yaşar. Bu korkuları alınması için anne adayı bilgilendirilmeli, kurslara gitmeli, sakin olması, ağrılar esnasında nefes alıp vermesiyle iki tarafta yani hem anne hem de bebek sağlıklı olarak sonuçlanması için gereklidir.

Doğum ağrısı (Sancısı) nasıl azaltılır?

Doğum ağrısının artması anneden kaynaklı psikolojik bir durumdur. Burada önemli olan anne adayının hayatı boyunca karşısına çıkabilecek en güzel mucize olduğuna inanması gereklidir. Bu sebepten doğum başlamadan önce anne adayı kendini rahat hissedebilmesi için yürümesine, kalkmasına ve rahat olmasına olmasın izin verilir. Bu sayede anne adayının psikolojisi rahatlatılır ve doğum için kolaylık sağlanmış olur. Anne adayını rahatlatma dışında bu sancılı dönemde ağrıyı azaltmak için tıbbı yolları da başvurulabilir. En çok tavsiye edilen yöntem ağrısı doğum olarak da duyduğumuz epidural anestesi veya spinal anestezidir. Kısaca bölgesel olarak uyuşturmadır. Bu yöntemle anne adayı daha az rahim ağzı kasılmalarını hissetmektedir. Fakat epidural anestezi yapılması sakıncalı bir durum var ise anne adayının serumundan ve kas içerisinden ağrı kesiciler verilebilir. Doğum esnasında Tam bebeğin çıkımı sırasında rahim ağzının kenarına lokal anestezi uygulayarak ağrılar hafifletilir.

Doğum ağrısı (Sancısı) başlayınca ne yapılır?

Doğumun başlaması ve ağrılar doğal bir süreçtir. Doğum ağrılarının sebebi bebek anne karnının dışında yaşamını devam ettirmeye uygun olduğu için başlamaktadır. Acil bir durum gerekmedikçe anne adayında doğum sancısı başlatılmaz. Normal doğum süresi geçmiş olan yani 41-42. Haftasını geçirmiş olan gebeliklerde suni sancı vermek gerekebilir. Tıbbi gereklilik gerekmedikçe normal süre beklenilmelidir. Ağrı eşiği yüksek olan hamilelerde rahim kasılmaları hissedilmeyebilir. Bu tip olaylara 2-3. Gebeliklerde meydana gelmektedir. Bu doğumlar daha çabuk ilerleyip, daha az doğum ağrısıyla geçer. İkinci hamilelikte anne adaylarındaki kasılmalar düzenli bir ritme girdiğinde hastaneye başvurmalıdırlar. Doğum belirtileri yanında yalnızca sancı yoktur. Sümüksü bir kanama gelebilir. Bu da doğumun birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğinin belirtisidir. Doğum suyunun boşalması bazı hamilelerde 7-8 saat evvelden gerçekleşebilir. Acil olarak hastaneye gidilmelidir.

Yalancı doğum ağrısı nasıl anlaşılır?

Genellikle hamileliğin 24'üncü haftasında gözükmektedir. Fakat bazı hamilelerde bu süreç değişebilmekte olup 16. Haftadan sonra başlar. Yalancı doğum ağrısı rahim kasılmalarına sebep olmaz. Bebeğin doğmasına bağlı bir sebep gözükmez. Yalancı doğum ağrısı kasılmaları düzensizdir. Yalancı doğum ağrısında zaman geçtikçe ağrılarda artış meydana gelmez. Gerçek doğum ağrısında dinleme ve oturma ağrıyı azaltmaz ama yalancı doğum ağrısında hafifletir. Gerçek doğum sancısı bir dakika arasında devam edebilir. Yalancı doğum ağrısı ise 15-20 saniye aralıklarla sürmektedir. Yalancı doğum ağrısı hamilede fizyolojik olarak değişime sebep olmamaktadır.

Doğum Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kemiğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kemiğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Ağrısı İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi