Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte sırt ağrısı, gebe kadınların hemen hepsinde etkili olabilir. Gebelik kadının vücudunda önemli değişimlere neden olan özel bir süreçtir. Değişimler gebeliğin başlamasıyla birlikte etkili olmaya başlar. Gerek hormonal değişimler gerekse fiziksel değişimler kadının bu hızlı sürece adapte olmasını güçleştirir. Sırt ağrısı normalde herkesi zorlayan öneli bir sorundur. Gebe kadınlar içinde bu zorluğun derecesi biraz daha artar. Çünkü gebeliğin her aşamasında rahminde büyüyen bebeğin sorumluluğunu da taşımaktadır. İlerleyen aylarda kilo alımı arttıkça, gebelikte sırt ağrısı daha fazla rahatsızlık verir. Kadının doğuma kadar etkilenmesine neden olabilir. Özellikle iş yaşamı olan gebe kadınlar bu sorundan daha fazla etkilenir. Ayrıca doğumun daha zor koşullarda olmasına neden olur. Gebelikte sırt ağrısı gebeliğin ilerlemesiyle birlikte şiddetini arttırabilir. Bu etki kadının son trimester içinde hareket kısıtlılığına yol açar. Ancak gebeliğin son günlerinde yani doğuma yakın oluşan sırt ağrısını vücudun doğuma hazırlanması şeklinde algılamak gerekir. Bu süreçte oluşan sırt ağrılarının nedeni, eklemlerde ortaya çıkan gevşemeden kaynaklanır. Gebelikte sırt ağrısı çeken kadınlar ani hareketlerden kaçınmalı, yüksek topuklu ayakkabılar giymemeli, uzun süre aynı pozisyonda kalmamalıdır. Ağrı çektikleri dönemlerde mutlaka dinlenmeyi tercih etmelidirler.

Gebelikte sırt ağrısı neden olur?

Gebelikte sırt ağrısı çekilmesi genellikle normal kabul edilir. Çünkü gebeliği başlangıcıyla birlikte vücuttaki hormonlarda artmakta, hormon dengesi farklılaşmaktadır. Progesteron hormonunun yükselmesiyle kadının vücudu doğuma hazırlanmaya başlar. Bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırmak amacıyla leğen kemiği eklemlerini yumuşatmaya başlar. Leğen kemiği progesteron etkisiyle yumuşadığında, beldeki omurga eklemleri de bundan etkilenir ve yumuşama gösterir. Vücuttaki bu anatomik değişim gebe kadınların bel ve sırt ağrısı nedenlerinden en önemlileri arasındadır.

Gebe kadınların vücut değişimleri ve bebeğin rahimde büyümesi nedeniyle kendilerinin bile fark etmediği düzeyde yürüyüş değişikliği olur. Yani rahat yürümeye çalışmak için omuzlarını geriye atar, karınlarını dışa doğru çıkarırlar. Bu durum gebelikte sırt ağrısı nedeni olabilir.

Gebe kadınların vücut değişimleri kısa sürede omurgada düzleşmeye, sırt ve bel bölgesinin gerilmeye neden olur. Bu etkenler gebelikte sırt ağrısı sebepleri arasındadır. Anatomik olarak vücudunun alışkın olmadığı pozisyonda bulunması sırt ağrısının dışında, bel ağrısına, çabuk yorulma gibi ciddi sorunlara da neden olabilir.

Gebelikte sırt ağrısı önlenebilir mi?

Gebelikte alınacak bazı önlemler sırt ağrısının daha az etkili olmasına neden olabilir. Bu yüzden gebe kadının yatağı hem ortopedik olmalı hem de kısmen sert olan türden seçilmelidir. Her zamana yataktan kalkarken ellerle destek alınmalı, özellikle bele fazla yüklenilmemelidir.

Oturulduğu zaman belin boşluğu bir yastıkla desteklenmeli, ayaklar sallanmadan bir taburenin üzerine ya da sandalyeye uzatılmalıdır. Kesinlikle çok yumuşak olan koltuklarda oturulmamalıdır. Eğer uzun süre oturmak zorunda kalınırsa, mutlaka 2 saatte bir ayağa kalkarak dolaşılmalı, sıkça oturma pozisyonu değiştirilmelidir.

Gebe kadınlar yatarken sol taraflarına doğru dönmeli, iki bacağının arasında yumuşak bir yastık koymalıdır. Bu gebe kadınların dinlenmelerine ve bel bölgesinin desteklenmesine yardımcı olacaktır.

Gebelikte kadınların kontrollü şekilde kilo alması gerekir. Alınan fazla kilolar kadına bel ve sırt ağrısı olarak geri dönecektir. Kilo sorunu bulunan gebe kadınlar gerekirse diyetisyen yardımı almalıdır.

Gebe kadınların ağırlık taşımamaları gerekir. Eğilerek yerden bir şeyi almaları gerekiyorsa, dizlerini bükmeli ve sırtlarını mutlaka dik şekilde tutmaları gerekir. Bir eşya kaldırmaları gerekiyorsa, mutlaka ayaklardan ve kollardan destek alınmalıdır.

Anne adayları ayakkabılarını da özenle seçmeli, ortopedik ayakkabılara öncelik vermelidir. Ayakkabı topuğu en fazla 5 cm'ye kadar olmalı, mümkünse topuksuz olanları tercih etmelidirler.

Gebelikte sırt ağrısı çekmemek için uzun süre ayakta kalınmamalı, eğer zorunlu olarak ayakta kalmaları gerekirse mutlaka ayağın birine yükseklik konmalıdır. Bu sayede bellerine ve sırta binecek yük azaltılmış olur.

Yüksek yerlerden uzanarak herhangi bir şey alınmamalıdır. Uzanmak gebe kadınlar için riskli olabilir.

Gebelikte sırt ağrısı olanlar sıcak bir havluyla bel ve sırt bölgesine kompres uygulamalıdır. Bu eklemlerin gevşemesine yardımcı olur. Gerekirse nemlendirici bir kremle bölgeye hafif bir masaj yapılabilir. Gebe kadınlar doktor önerisiyle kaslarını gevşetecek özel egzersizlerde yapabilir. Bunun için tercihleri yoga yapmakta olabilir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi