Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?
21 Haziran 2024

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrıları, günlük yaşamı olumsuz etkileyen yaygın sağlık sorunlarından biridir. Baş ağrıları genel olarak iki ana kategoriye ayrılır. Birinci kategori, primer baş ağrılarıdır ve genellikle migren, gerilim tipi baş ağrıları ve küme baş ağrıları gibi türleri içerir. İkinci kategori ise sekonder baş ağrılarıdır ve altta yatan başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak ortaya çıkar.

Primer Baş Ağrıları

Primer baş ağrıları, doğrudan baş ve boyun bölgesindeki yapılarla ilgilidir. Stres, yorgunluk, uyku bozuklukları, kötü duruş, aşırı alkol tüketimi ve düzensiz beslenme gibi faktörler primer baş ağrılarını tetikleyebilir.

Sekonder Baş Ağrıları

Sekonder baş ağrıları, başka bir sağlık sorununa bağlı olarak gelişir. Sinüzit, beyin tümörü, karbonmonoksit zehirlenmesi, beyin anevrizması, glokom ve orta kulak iltihabı gibi durumlar sekonder baş ağrılarının yaygın nedenlerindendir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

 • Lavanta Yağı: Baş ağrılarını hafifletmede etkili olan doğal yağlardan biridir. Lavanta yağı, sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri ile bilinir.
 • Nane Yağı: Boyun ve baş bölgesindeki kasların sertleşmesi sonucu oluşan tansiyon tipi baş ağrılarını hafifletmek için kullanılır. Nane yağı ile alın ve şakak bölgesine masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır.
 • Reyhan Yağı: Etkili bir kas gevşeticidir. Sertleşen kaslara 10 dakika yapılacak masaj baş ağrısını hafifletebilir.
 • Kasım Patı Çayı: Aspirin benzeri etkisi ile kan dolaşımını düzenler ve baş ağrılarını hafifletir.
 • Zencefil Çayı: Vücuttaki ağrı enzimlerini harekete geçirerek ağrının şiddetini azaltır.
 • Papatya Çayı: Gerginlik, stres ve kaygı gibi sebeplerden oluşan ağrıların geçmesine yardımcı olur.
 • Işık Hassasiyeti: Migren şikâyeti olanların ağrılarını artırdığından ortam ışığını azaltmak, bilgisayarı kapatmak ve televizyon seyretmemek baş ağrısına iyi gelir.
 • Açık Hava Yürüyüşü: Stres ve gerilimden uzak, havadar bir yerde yürüyüş yapmak baş ağrılarını hafifletmek için iyi bir yöntemdir.
 • Sıcak Duş: Vücudun kasılmış kaslarının gevşemesine ve kan akışının normale dönmesine yardımcı olur.
 • Soğuk Kompres: Soğuk su ile ıslatılmış bir bezin alın bölgesine uygulanması ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir.
 • Kafein: Baş ağrılarını dindirici etkisi vardır. Bir fincan kahve ağrıyı hafifletebilir ve sakinleştirir. Ancak, kafein miktarının fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Masaj: Şakaklara, kaşların arasından alından kulaklara doğru, göz kenarlarına doğru masaj yapmak baş ağrısını hafifletebilir.
 • Kedi Otu: Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi olan kedi otu, birçok hap ve ilacın özüdür. Doğrudan kullanılması baş ağrılarının dinmesine yardımcı olabilir.
 • Sarı Kantaron: Doğal bir anti-depresandır. Baş ağrısı açısından rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sarı kantaron, çay şeklinde tüketilmelidir.

Baş ağrılarının sebebi ve tipi ne olursa olsun, doğru tedavi yönteminin seçilmesi ve bir sağlık profesyoneline danışılması önemlidir. Özellikle sürekli ve şiddetli baş ağrıları yaşıyorsanız, altta yatan ciddi bir sağlık sorununun olup olmadığını tespit etmek için bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Dolgulu Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dolgulu Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Başın Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Başın Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi