Ayak Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak üstü ağrısı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen bir durumdur. Fakat ayaklarda görülen ağrılar genellikle vücudun ağırlığına bağlı olarak meydana geldiği için ayak üstü ağrısı çok yaygın olarak görülmez. Bu durum birçok farklı nedenden kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Kimi aman bir damar rahatsızlığı kimi zamanda yanlış ayakkabı kullanımı nedeniyle ayak üstü ağrısı oluşabilir. Ayak üstü ağrısı, birçok zaman insanlarda yalnız başına görülmez. Bu durum özellikle şişlik sorunuyla birlikte ortaya çıkarak insanlarda etkili olur. Ayak üstü ağrısıyla birlikte meydana gelen şişliğin nedeni olarak tıp dilinde adı "ödem" olarak bilinen sorundur. Ayak ağrısı meydana gelmesi durumunda bu ağrılar çok iyi izlenmelidir. Eğer ağrılarda artış var ise bu durumlarda yapılması gereken en önemli şey tabi ki doktora giderek bu ağrının nedenini öğrenmektir. Özellikle ağrıyla birlikte aynı zamanda şişlik ve diğer belirtiler de görülüyorsa bu durumda hiç zaman kaybetmemek çok daha iyi olacaktır. Eğer ayak ağrısıyla birlikte şişlik probleminiz varsa bu durumlarda evlerinizde soğuk pres uygulaması yaparak bu şişliklerin artmasını önleyebilirsiniz. Ayak üstü ağrısı hem basit nedenlerden hem de ciddi nedenlerden kaynaklanabileceği için kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Birçok kişi sıradan bir ayak ağrısı olarak gördüğü bu sorun bazen bir damar tıkanıklığı olarak karşınıza çıkabilir. Ayak üstü ağrısı, olan insanlarda sorun ciddileştiği zaman kesinlikle müdahale edilmelidir. Bu sayede erken teşhis sayesinde birçok problemin önüne geçilebilir. Fakat ayak üstü ağrıları ne kadar ciddi olursa olsun insanlarda hayati tehlikeleri oluşturacak kadar ciddi olmamaktadır.

Ayak üstü ağrısı insanlarda yaşam kalitesinin ciddi bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Çünkü ayak üstünde meydana gelen ağrılar insanlarda başta yürüme olmak üzere birçok eylemin yapılamamasına neden olur. Bu durum özellikle insanların iş hayatında aksaklıkların oluşmasına neden olur. Bu nedenle ayak üstü ağrısı ciddi derecelere çıkmışsa bu durumlarda kişinin istirahat etmesi önemlidir. Yapılan istirahatle direk olarak ayak üstü ağrısının azalmasını sağlayacak ve şişliklerin oluşmasını önleyecektir. Eğer ayak üstü ağrısı probleminin yanında ayrıca insanlarda herhangi bir kanama, doku zedelenmesi ve diğer belirtiler var ise bu durumlarda sorun çok daha ciddi olabilir. Bu nedenle kesinlikle insanların gerekli olan tedavileri olmaları gerekir.

Ayak üstü ağrısının en sık görülen neden olur?
  • Ayak üstü ağrısı hamile olan insanlarda çok sık karşılaşılmaktadır. Hamile olan insanlarda gerek kilo artışlarının meydana gelmesi gerek hormonsal olarak vücutta meydana gelen değişiklikler direk olarak bu gibi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için hamile olan kişilerin bol bol istirahat etmeleri gerekmektedir.
  • Gün içerisinde çok fazla yürümek sadece ayak altı ağrısına değil aynı zamanda insanlarda ayağın genelinde ayak ağrısı oluşumuna neden olacaktır. Bu nedenle günlük olarak çok yürünecek ise buna uygun ayakkabıların kullanılması gerekmektedir.
  • Bazen insanlarda yetersiz dolaşım nedeniyle bu gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Yetersiz dolaşım ise genellikle kalp ve damarlarda oluşan hastalıklardan dolayı ortaya çıktığı için ayak üstü ağrısı yaşayan insanlarda teşhis koyulamaz ise bu durumda kalp ve damarlarda muayeneler gerçekleştirilmelidir.
  • Kalp ve damarlarda olduğu gibi insanlarda böbrek rahatsızlıkları da ayak üstü ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle böbrek hastalarında ayak üstü ağrısı sık karşılan durumlardandır.
  • İnsanlarda bazen vücuduna darbe ya da farklı bir travma alsalar bile ilk başlarda bu travmaları vücut sıcaklığının yüksek olmasından dolayı pek fark etmeyebilirler. Bu nedenle ayak üstü ağrısı olan insanlarda vücuda herhangi bir travma alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir.

Ayak Üstü Ağrısı Yorumları

soru

cumhur

13 Mayıs 2018 Pazar

Benim bir kızım var 4 yaşın da aşırı derecede tatlı yiyor ayaklayaklarının üstü şiş kızarıklık ve kaşıntısı var bu olay geçen senede olmuştu acaba fazla tüketimiyle alakası varmıdır

Cevap yaz
cevap

Sevil

31 Ağustos 2018 Cuma

Tatlıyı derhal kesin şeker içeren yiyecekler vermeyin.Şeker zehirdir unutmayın.

soru

Osman

20 Haziran 2018 Çarşamba

Merhaba ben geçen gün mecburiyetten hiç durmadan 25 Kilometre yol yürüdüm 8 gündür yatıyorum bir adım bile atamıyorum maalesef ayağım üstünde bilege yakın yerde şişlik var ve altta yanda çok şiddetli ağrı var daha önce de olmuştu doktora gittim ilaç kullandım geçti aynı ilaçları kullanıyorum tık yok ne yapabilirim

Cevap yaz
cevap

Hakan

12 Ağustos 2018 Pazar

Hangi bolume ayak icin gidiluyor bndede var ayni rahatsizlik

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?