Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı

Diz kapağı, üçgen şeklinde ve küçük yapıda bir kemiktir. Diz eklemini oluşturan parçalardan yalnızca biri olan diz kapağı, kaslar, bağlar ve bacak kemiklerinden meydana gelir. Bacağı bükmeye ve düzeltmeye yardımcı olan bir tür destek noktasıdır. Ayrıca diz eklemini de korur. Diz kapağına önden bakıldığında, hafif yuvarlak ve adeta bir kalkana benzediği görülür. Arkadan bakıldığında ise kıkırdak dokusu görülür. Kıkırdak, kemiğin üzerini kapatan sert bir dokudur. Bu doku, diz kapağının kemik üzerinde rahatça hareket etmesini, yani kaymasını sağlar. Diz kapağına üstten bakıldığında, bir oyuntunun içinde olduğu görülür. Bacak hareket ettirildikçe diz kapağı da hareket eder. Diz kapağı herhangi bir nedenden dolayı yerinden çıkarsa, hem diz kapağında hasar meydana gelir hem de ağrı oluşur. Diz kapağı normal şartlarda makara sistemi gibi çalışır ve bu çalışma kaslar ve bağlar sayesinde olur.

Diz Kapağı Ağrısının Nedenleri

Diz kapağı yatağından çıkarsa, bazı kas ve bağlarda fazla gerilme veya az gerilme nedeniyle hasar oluşur. Dolayısıyla diz kapağı rahat bir şekilde hareket edemez. Arka kısma uygulanan basınç dağılamayacağı için bölgedeki kıkırdakta aşınma ve yırtılma meydana gelir. Beraberinde diz kapağı ağrısı kaçınılmaz olur.

Kıkırdak Zedelenmesi

Bazı durumlarda, diz kapağının arkasında bulunan kıkırdak veya uyluk kemiği üzerinde yer alan oyuntudaki kıkırdak zedelenebilir. Bu zedelenme sonucu kıkırdak basıncı eşit şekilde dağıtamaz ve kıkırdak yapısı zaman içinde bozulmaya başlar. Bu durumda diz kapağında ağrı ve hareket kısıtlanması yaşanır. Kıkırdak, kanla beslenemeyen bir yapı olduğu için kendi kendini de tamir edemez.

Diz Kapağının Yerinden Çıkması

Bazı durumlarda yapılan ani veya ters bir hareketle diz kapağında yer alan bir bağ veya kaslarda gerilme olabilir veya diz kapağı aşırı zorlanabilir. Bu gibi durumlarda tamamen olmasa da diz kapağı kısmen yerinden ayrılabilir. Bazı durumlarda ise diz kapağı tamamen yerinden çıkabilir. Bu aniden gelişebilir. Diz kapağı yerinden çıktığında, birdenbire başlayan şiddetli ağrılar yaşanır ve diz kontrol edilemez.

Diz Kapağı Kirişi Ödemi

Diz kapağı kirişi ödeminde, diz kapağında bulunan dört başlı kaslar aşırı kullanılır ya da gerilir. Hareket anında diz kapağı kirişi daha fazla kuvvete maruz kalır. Bu durumda kiriş zedelenir veya hasar görür. Hareket anında ya da dinlenme anında diz kapağında şiddetli ağrılar yaşanır. Bu sorun daha çok basketbol oynayan kişilerde rastlanır.

Plika Bant Sendromu

Plika bantlar, diz kapağının yakın çevresinde bulunan liflerdir. Genelde bir soruna yol açmazlar. Ancak bazı durumlarda bölgede ödem meydana gelebilir. Bu durumda diz kapağı ağrısı yaşanabilir.

Diz Kapağı Ağrısının Tanısı

Doktor, diz kapağı ağrısının neden kaynaklandığını tespit edebilmek için çeşitli diyagnostik testler isteyebilir. Bu testler sorunun neden kaynaklandığına dair bilgiler verir. CT, röntgen, MRI ve artroskopi gibi tetkikler kullanılarak sorun tespit edilebilir. Artroskopi, kamera sistemiyle diz ekleminin içini görüntülemeyi sağlar. Bu tetkik lokal ya da genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir.

Diz Kapağı Ağrısının Tedavisi

Diz kapağı ağrısında uygulanacak tedavi, nedene yönelik olarak planlanır. Başlangıçta cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Rehabilitasyon, ağrı kesici ilaç tedavisi ya da bölgedeki ödemi azaltmaya yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir. Rehabilitasyon sürecinde fizik tedavi uzmanı hastaya yardımcı olur. Eğer diz kapağı ağrısı uygulanan tedavilere rağmen geçmiyorsa ve sorunun ciddi olduğu tespit edilmişse, cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Cerrahi gerçekleştirildikten sonra hastanın tekrar bir rehabilitasyon programına başlaması gerekebilir.

Ekstra Bilgiler

Diz kapağı ağrısını önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:
  • Egzersiz yaparken doğru teknikleri kullanmak
  • Kas güçlendirme egzersizlerine önem vermek
  • Aşırı zorlamalardan kaçınmak
  • Diz eklemini koruyucu ekipmanlar kullanmak
Bu önlemler, diz kapağı ağrısının oluşmasını engelleyebilir ve mevcut ağrıların şiddetini azaltabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gerilim Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?