Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ kol ağrısı hem erkeklerde hem kadınlarda farklı yaş gruplarındaki insanlarda karşılaşabileceğimiz bir sorundur. Pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen bu ağrıların neredeyse hiç ciddi bir hastalığın habercisi olmadığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sağ kolda meydana gelen ağrıların kalp krizi belirtisi olduğunu düşünse de aslında sol kolda meydana gelen ağrılar kalp krizinin bir belirtisidir. Ancak kalp krizi sebebi ile oluşan sol kol ağrısının daha sonra göğüs, sır ve boyundan sağ kola varana kadar yayılması da söz konusu olabilmektedir.

Sağ Kol Ağrısına Neden Olan Durumlar

Genel olarak baktığımız zaman sağ kolda meydana gelen ağrıların çoğunlukla kas zedelenmesi, kas çekilmesi ve yumuşak doku zedelenmesi gibi sorunlara bağlı olarak geliştiğini görebilmek mümkündür. Ayrıca kas kopması gibi sağ kolun herhangi bir yerinde meydana gelebilen rahatsızlıklar da böyle bir soruna neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak sağ kol ağrısı tendon iltihabı, sinir ağrısı, tendon iltihabı, karpal tünel sendromu ve kemik çatlamaları gibi sorunlara bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Sağ Kol Ağrısı için Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağ kolda yaşanan ağrıların tedavi edilebilmesi için öncelikle neden ağrının meydana geldiği bulunmalıdır. Kullanılan tedavi yöntemi, ağrıya neden olan duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Hangi tedavi yönteminin hangi durumlarda kullanıldığını şu şekilde açıklayabilmemiz mümkündür:

Ameliyat: Kas liflerinin diğer kas liflerinden ya da bağ dokularından tamamen kopması durumunda ameliyat gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu tedavide iyileşme sürecinin oldukça uzun sürdüğünü görebilmek mümkündür.

Anti-Enflamatuar İlaçlar: bu ilaçlar iltihap önleyici ilaçlardır ve tendon iltihabı nedeni ile oluşan sağ kol ağrısı yaşandığında bu ilaçların kullanılması gerekmektedir. Doktor tarafından koyulan teşhis sonrasında verilmekte olan bu ilaçların sağ kolda oluşan ağrıları kısa süre içinde geçirmesi beklenmektedir.

Buz Tedavisi: Kişide kas zedelenmesi, kas çekilmesi ya da bağ doku zedelenmesi gibi sorunlara bağlı olarak sağ kolun ağrıdığı durumlarda yapılması gereken ilk tedavi buz tedavisi olacaktır. İnce bir havlu ya da naylona sarılan buzun ağrıyan yerin üzerine koyulması ile gerçekleştirilen bu tedavi sonrasında kolun ağrısı hafifleyene dek dinlendirilmesi gerekmektedir.

Fizik Tedavi ve Masaj: Kişide kol ağrısına neden olan durumun sinir sıkışması olduğu durumlarda fizik tedaviye gerek görülür. Masajın da etkili olduğu bu durumlarda kişiye B1, B2 ve B6 vitaminleri içermekte olan haplar ve anti-romatizmal ilaçlar verilerek sinir sıkışmasının rahatlaması da sağlanmaktadır.

Kolu Yukarıda Tutmak: Sağ kolda meydana gelen ağrıların yanı sıra kolda şişlik bulunması durumunda uygulanan bu yöntem hem şişliğin azalmasına olanak sağlayacak hem de ağrının dinmesini sağlayacaktır.

Tıbbi Yardım: Sağ kolda oluşan ağrının sinir sıkışması ya da ezilmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyorsa kesin teşhis koyulması için ortopediste görünmek gerekmektedir. Doktor ağrıya neden olan sinir sıkışması ya da ezilmesi sorununun hangi sinirden kaynaklandığını tespit ettiği zaman gerekli tavsiyeleri vererek tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Bunların dışında sağ kol ağrısı oluşmasına neden olan durumun kemik çatlağından olduğu konusunda endişeleriniz bulunuyorsa hemen doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Böylece doktorunuz çatlak olup olmadığına bakarak, çatlağın ciddiyetine göre bir tedavi yöntemi uygulayabilecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni