Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, genellikle enfeksiyonlar nedeniyle oluşan boğaz ağrısı hastalarda rahatsız edici seviyede olabilir. Enfeksiyonların dışında bazı hastalıklarda boğaz ağrısı oluşmasına neden olabilir. Akciğer, sinüsler, burun gibi organların hastalıkları boğaz ağrısı çekmenize yol açabilir. Boğaz ağrısında özel bir durum bulunmuyorsa, buna neden olan virüsler için antiviral ilaç kullanımı önerilmez. Boğazı rahatlatacak pastil, gargara gibi lokal tedaviler uygulanır. Tedavi sırasında hastanın beslenmesine dikkat etmesi, sıvı alımına önem vermesi gerekir. Viral enfeksiyonda bağışıklık sisteminin desteklenmesi gerekir. Bunun için vitamin ve buna benzer destekleyiciler kullanılabilir. Bazı hastalarda boğaz ağrısının bakteriyel enfeksiyona dönüşmesine engel olmak için düşük doz geniş spektrumlu antibiyotik kullanılabilir. Bu tedavi en fazla 7-10 gün devam edebilir. Boğaz ağrısı için evde de bazı önlemler alınabilir. Bunlar ağrının hafiflemesine, hatta iyileşmesine yardımcı olabilir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısının oluşmaması ve daha kolay iyileşmesi için, hastaların bazı önlemleri alması ve bazı etkenlerden uzak kalması oldukça faydalı olacaktır. Bunlar;

Boğaz ağrısının etkisini hafifletmek için öncelikle sıvı alımının arttırılması gerekir. Boğazı tahriş edebilecek kirli ortamlardan, sigaradan uzak durulmalıdır. Ev ortamının tozlu olması bile boğazda ağrıya neden olabilir. Besinlerin aşrı soğuk ve sıcak olmaması gerekir. Yutmakta zorlanmayacağınız besinleri tüketmeye çalışmalısınız. Geceleri ortamın kuru olmaması gerekir. Bu önlemler sıkça boğaz ağrısına maruz kalanlara faydalı olacaktır.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, hangi bitkisel yöntemler kullanılabilir?

Boğaz ağrısı için bitkisel tedavi yöntemlerinden de faydalanılabilir. Boğazı rahatlatacak, yumuşatacak, aynı zamanda tedaviye destek olacak şifalı bitki çayları, gargaralar uygulanabilir.

Zencefil, bal ve limon karışımı: Halk arasında boğaz ağrısına karşı en fazla uygulanan bitkisel yöntem budur. Bunu yarım su bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı toz zencefil, yarım limon suyu ve 1 çay kaşığı bal karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Bununla boğazınıza gargara yapabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce uygularsanız, gece boyunca boğaz ağrısının hafiflediğini göreceksiniz. Boğazdaki bakterileri uzaklaştırarak etki gösteren zencefil, bal ve limon karışımı, aynı zamanda kuru öksürük gibi sorunlarınıza da iyi gelecektir.

Limon ve su karışımı: Boğaz ağrısında gargara olarak kullanabileceğiniz limon suyu ve su karışımı, özellikle boğazdaki şişmiş dokuların iyileşmesinde, bakterilerin ve virüslerin uzaklaştırılmasında etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunu sıkça uygulamanızın bir sakıncası da olmaz. Doğal bir gargara ürünüdür.

Tuzlu su karışımı: Ağız hijyeninde olduğu kadar boğaz ağrısı içinde faydalı olan tuzlu su gargara şeklinde kullanılır. Her kullanımda taze olarak hazırladığınız tuzlu suyla gargara yaparak boğazınızda ağrıya neden olan mikropları uzaklaştırır.

Adaçayı: bu şifalı bitkiyi ister çay olarak ister gargara olarak boğaz ağrısı için kullanabilirsiniz. Çayını sıcak suyun içinde demleyerek hazırlayın. Gün içinde 1-2 fincan adaçayı içerek boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. İçine bir dilim limonda ilave etmenizi tavsiye ederiz. Gargara olarak kullanacaksanız, çay gibi demlediğiniz adaçayı içine sirke ilave edebilirsiniz. Bunu gün içinde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Karanfil çayı gargarası: Suya 2 çay kaşığı toz karanfil koyun ve iyice karıştırdıktan sonra gargara olarak uygulayın. Karanfilin ağrı kesici etkisi fazladır. Özellikle diş ağrısı için sıkça kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda antibakteriyel etkisi de vardır. Boğaz ağrısında etkisini hemen gösterecektir.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır. Boğazda suyla karıştırılmış elma sirkesiyle gargara yaparsanız, boğaz ağrısı kısa sürede hafifleyecektir. Bölgedeki mikropları uzaklaştıran elma sirkesiyle hazırlanan gargarayı günde 3-4 defa yapabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi ve bal karışımı hazırlayarak, bunu günde 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, hangi önemler alınmalı bu konuda aydınlatıcı bilgiler vermeye çalıştık. Oldukça rahatsız edici olan boğaz ağrısına neden olan etkenler ortadan kaldırılmalı, ağrının hafiflemesi için uygun olan çözümler uygulanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı