Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda mide ağrısı, Ailelerin çocuklarında sıkça karşılaştığı bir durum olan çocuklarda mide ağrısı şikâyetleri uzun süreli olduğu zaman ciddi problemlere yol açmaktadır. Çocuğun şikâyetlerine ebe beyinlerin dikkatle gözlemlemeli ve çocuklarını vakit kaybetmeden bir uzmana götürüp tetkik ve tedavilerini yaptırmaları gerektirmektedir. Bu belirtilerinin bazıları şöyle sıralanabilir.

Hazır gıdalar, Katkı maddeli yiyeceklerle beslenme ve duygusal sorunlar çocuklarda mide ağrısına sebep olabilmektedir. Çocuklarda mide ağrısı 3 aydan uzun sürerse kronik bir hastalık olduğu düşünülür. Çocuklarda mide ağrısı şikâyeti ile doktora gidildiğinde yapılan muayene ve tahliller sonucunda en çok karşılaşılan durum gastrittir. Gastritte sağlıklı gıdalar ile beslenmemenin önemli bir faktör olduğu söylenebilir.

Helicobacter pylori bakterisi, Çocuklarda mide ağrısının bir diğer sebebi ise midede bulunan ve hastalığı tetikleyen bulaşıcı bir bakteridir. Bu bulaşıcı bakterinin en büyük nedeni hijyendir. Çocuğun dışarıdan veya ailesinden yediği bir gıdadan bulaşabilmektedir. Böylesi bir bakteriyle karşılaşılması durumunda çocuğun ailesinde de araştırılma yapılması gerekir. Bu bakteri anne veya babada var ise onların da tedavisi yapılmalıdır. Bakteri tedavisinde en önemli faktör hijyendir. Hijyen kurallarına uymak düzenli olarak el yıkamak ve hijyene önem vermek gerekmektedir. Aksi takdirde ilaç tedavisi etkisi geçince eksik yapılan temizlikten dolayı hastalık tekrarlayacaktır.

Stres, Çocuklarda mide ağrısının stresten dolayı kaynaklandığı bilinmektedir. Strese karşı hassas olan çocuklarda mide rahatsızlığı daha çok karşılaşılmaktadır. Çocuklarda mide ağrısının şikâyetinin stresten kaynaklanıp olup olmadığını aile çocuğunu takip ederek anlayabileceği gibi Uzman tarafından da saptanabilmektedir.

Çocuklarda mide ağrısı tetkik ve tedavisi, Çocuklarda mide rahatsızlıkları araştırılırken endoskopi kullanılır. Çocuklarda endoskopi kullanıldığı bilgisi pek yaygın değildir. Hastane ortamlarında Uzman doktorlar tarafından rahat koşullar altında endoskopi yapılır. Çocuklarda mide ağrısının sebepleri daha kolay saptanmaktadır. Yapılan bu yöntemle çocuklardaki mide ağrısının sebebinin gastrit mi, ülser mi ya da helicobacter pylori bakterisi olup olmadığını kolaya araştırılıp saptanabilmektedir. Hastalık teşhis edilince uzmanın belirlediği ilaç tedavisi uygulanır. Belirlenen ilaç tedavisinin yanı sıra tedavinin kalıcı olması için düzenli beslenme, sağlıklı beslenme ve kişisel temizlik için birçok öneride bulunulur. Yetişkin gözetiminde çocukların bunlara uyması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi