Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani baş ağrısı, insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Aslında bu durum bazı insanlarda çok nadir görülse bile bazı insanlarda da kronik bir hal almışçasına meydana gelmektedir. Bu şekilde sık sık ani baş ağrısı problemi yaşayan insanlarda genellikle baş ağrısı hayatın bir parçası haline gelmiştir. Fakat ani başlayan baş ağrısı, bazen çok ciddi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenlerden biri de kafa bölgesinde meydana gelen kistlerdir. Bu kistler kendisini hiç belli etmeden ilerleyerek aniden bir baş ağrısı olarak kendisini gösterebilmektedir. Bu nedenle aniden başlayan baş ağrısı hiçbir zaman basit bir durum olarak görülmemelidir. An, baş ağrısı, eğer çok ciddi problemlerden kaynaklanıyorsa bu durumlarda genellikle farklı belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Özellikle bulanık görme, boyun bölgesinde ağrılar ve daha birçok belirti ani baş ağrısının ciddiyetini belirtmektedir. Özellikle çocuklarda ani baş ağrısı çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü sağlıklı çocuklarda baş ağrısı herhangi bir ateşli hastalık ya da soğuk hastalığı olmaması halinde çok nadir görülür. Bu nedenle görülen ani baş ağrısı durumlarında acil müdahaleler önem taşımaktadır. Ani baş ağrısı, insanlarda uykudan uyandıracak derecede ciddi bir etkense genellikle acil müdahaleye ihtiyaç duyulur. Çünkü bu derecede şiddetli olan baş ağrılar birçok zaman bir hastalık nedeniyle oluşmaktadır. Bunun yanı sıra ayrı eğer 72 saatten daha fazla sürüyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ani baş ağrısı neden olur?
  • Baş bölgesinde çok yoğun bir şekilde damar sistemi bulunmaktadır. Bu damarlardan birçoğunda meydana gelebilecek olan iltihaplanma problemleri nedeniyle ani baş ağrısı meydana gelmektedir. Bu iltihaplanmaya neden olan en önemli durum ise tabi ki aşırı alkol ve aşırı sigara kullanımıdır.
  • Beyin tümörü, ani baş ağrısı durumunda oluşabilecek en tehlikeli nedenlerden biridir. Özellikle çocuklarda yaygın olarak ortaya çıkan bu durum ani baş ağrısı nedenidir.
  • İnsanlarda herhangi bir düşme, çarpma ya da ezilme gibi durumlardan kaynaklanan kafa travmaları ani baş ağrısı problemine neden olabilir. Kişi günler öncesinden böyle bir problem yaşamışsa bile bu ani baş ağrısı daha sonradan ortaya çıkarak etkili olabilir. Tabi ki bu durumlarda da tıbbi tedavilere ve muayenelere ihtiyaç vardır.
  • Başta menenjit olmak üzere migren, sinüzit ve buna benzer birçok hastalık insanlarda ani baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu gibi hastalıklar genellikle yetişkinleri etkisi altına almaktadır. Bu nedenle çocuklarda bu hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ani baş ağrısı problemleri oldukça az görülür.
  • Uzun süre kimyasal maddeye maruz kalma gibi durumlarda da ani baş ağrıları meydana gelebilir. Bu durum daha çok kimyasal maddenin maruziyetinin sonlanması durumunda ortaya çıkarak etkili olmaktadır.
Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra ayrıca insanlarda meydana gelen enfeksiyonlar, beyin anevrizmaları, zehirlenmeler ve küme baş ağrıları gibi durumlarda aniden ortaya çıkan baş ağrısı rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ilk şey doktora gitmektir. Çünkü, meydana gelen ani baş ağrısı probleminin nedeni her ne olursa olsun bu durumlar için erkenden teşhis yapılması çok önemlidir. Erken yapılan teşhisler sayesinde olası hayati tehlikeler erkenden tedavi edilebilir. Birçok kişinin yapmış olduğu ani de olsa baş ağrısı için herhangi bir ağrı kesici kullanmak yerine Uzman bir doktora giderek sorunları çözebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi