Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulunç ağrısı, aslında direk olarak insanlar arasında bahsedilen bir rahatsızlıktır. Halk dilinde kulunç olarak bilinen bölge tam olarak aslında sırt bölgesinde bulunan iki kürek kemiği ve omuz başları arasında kalan bölgedir. Bu bölgelerde çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ağrılar meydana gelir. Bu ağrılara insanlar kulunç ağrısı adını vermektedir. Sırtın üst kısımlarında oluşan ağrılar tıp dilinde "miyofasiyal ağrısı" olarak adlandırılmaktadır. Birçok zaman kaslarda meydana gelen bu ağrılar, insanlarda ağır iş yükü problemi nedeniyle oluşmaktadır. Genellikle yük taşıma ve buna benzer işlerde çalışan insanlarda kulunç ağrısı çok fazla görülür. Kaldırılan ağır yükler ya da sırtımıza aldığımız yüklerin düzgün olmayan kenarları bu şekilde kulunç ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle kulunç ağrısı tedavi edilmeden önce kişinin bu gibi yüklerden uzak durması gerekmektedir. Böylece yapılacak olan tedavilerden çok daha kolay bir şekilde sonuç alınabilir. Kulunç ağrısı, aslında her yaşta görülebilecek bir durumdur. Sırtın üst bölgesinde bulunan kaslarda görülen problemler olduğu için insanlarda herhangi bir yaşa ya da cinsiyete hitap etmemektedir. Her meslek gurubunda da bu hastalık görülebilir. Özellikle sürekli olarak yük taşıyan ve sürekli olarak oturan insanlarda bu durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra özellikle boyacılarda, memurlarda, tekstil işlerinde, sporcularda, kameramanlarda ve hemşirelerde bu gibi kulunç ağrıları ortaya çıkar.

Kulunç ağrıları neden olur?
  • Kulunç ağrıları probleminin en önemli nedenlerinden bir tanesi aşırı strestir. Bu durum en çok yoğun geçen eğitim hayatında meydana gelen stres problemlerinden kaynaklanmaktadır. Kimi zaman insanlarda bazı sıkıntılar direk olarak strese neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da kulunç ağrıları oluşabilir.
  • Kulunç ağrısı, çocuklarda ve diğer insanlarda yetersiz beslenmeler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çocukların iyi beslenememesi ya da yetersiz beslenmeleri durumunda kulunç bölgesindeki ve diğer bölgelerdeki kaslar gerekli besinleri alamaz ve ağrı olarak karşınıza çıkabilir.
  • İnsanlarda kulunç bölgesinde bulunan kasların çalışmasını sağlayan bazı egzersizlerin çok fazla yapılması durumunda da kulunç ağrısı karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle yakın zamanlarda egzersiz yapmışsanız kulunç ağrısı sorununu bu egzersizlere bağlayabilirsiniz.
  • Boyun fıtığı insanlarda direk olarak buyun ağrısı ve kulunç ağrısı problemine neden olacaktır. Bu nedenle boyun fıtığının olup olmadığını öğrenmek için doktora gitmelisiniz. Fakat belirtmek isterim ki kulunç ağrısı eğer boyun fıtığından kaynaklanıyorsa bu ağrılar son derece şiddetli bir hal alır.
Kulunç ağrısı bazen insanlarda meydana gelen bazı hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Özellikle kalp hastalıkları ve akciğer hastalıkları direk olarak bu ağrıların oluşması şeklinde belirtiler göstererek ortaya çıkar. İnsanlarda akciğer kanseri adındaki hastalığın oluşması durumunda direk olarak ağrı kulunçta hissedilir. Bunun yanı sıra insanlarda karaciğer ve safra kesesi ağrısı direk olarak kulunç bölgesinde hissedilir. Tabi ki her safra kesesi ağrısı kulunç ağrısına neden olmaz. Fakat nadir de olsa bu ağrılar kulunçta hissedilebilir. Kulunç ağrısı probleminin görülmesine neden olan son hastalık ise kalp hastalıkları önemli rol oynar. Kalp aslında vücutta göğün hafif solunda ve tam iç kısmında yer alır. Bu nedenle kalp ağrısı göğüste hissedildiği gibi direk olarak kulunç bölgesinde de görülebilir.

Kulunç Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi