Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı, Omuz ve sırt ağrısı günümüzde her beş insanın birinde görülmektedir. Omuz vücudumuzda en çok sık zorlanan yorulan eklemlerden biridir. Eller ile yapılan tüm aktivetelerde omuz eklemi devreye girer ve omuz bölgesindeki rahatsızlık ciddi şekilde sorunlar yaratmaya başlıyor.

Omuz ağrısı: Omuz ağrısında en çok rastlanan tenton ve bursa yumuşak dokuların zedelenmesinden. Omuz hareketlerinin pek çoğunu sağlayan rotator kılıf denilen adalelerin tentonları iki kemik arasında olan dar bir kanalda bulunmaktadır.
  • Kol hareket ettirilip yukarı kaldırıldığı zaman tentonlar iki kemik arasında sıkışır ve zedelenme meydana gelir.
  • Omuzda bulunan yastık görevini yapan bursa yumuşak dokusu çok kolay iltihaplanabilir. Bu iltihaplanma en çok elleri baş seviyesinden yukarı kullananlar badanacılar, perdeciler, temizlik yapanlar ve buna benzer birçok el ile yapılan işler omuz ağrısına neden olmaktadır.
  • Omuz ağrısına neden olan diğer faktörler boyun fıtığının neden olduğu sinir baskısı, tümörler, omuzda oluşan kırık veya çıkıklar. Bunlarla beraber safra kesesi, karaciğer ve akciğerde olan rahatsızlıklarda omuz ağrısı yapabilmektedir.
Sırt ağrısı: Sırt ağrıları özellikle masa başı çalışanlardan görülmektedir. Sırt ağrılarının çoğunluğu kaslardan kaynaklanmaktadır. Bunlara neden olan duruş bozukluğu, aynı pozisyonda uzun süre kalmak, bilgisayar başında uzun süre oturmak kasların gerilmesine neden olur.
  • Sırt ağrısında hareketsizlik, kasların gerilmesine, kireçlenmesine ve sertleşmesine neden olur.
  • Kasların sertleşmesi kas içinde düğümlere ve buna bağlı miyofasiyal ağrılarına neden olmaktadır. Sırt ağrısına omurgalardan olan kireçlenmeler, omurgalarda eğrilik, iltihaplı romatizmalar, kalp, karaciğer, akciğer, safrakesesi, tüberküloz, tümörler ve osteoporoz, omurga tüberkülozu gibi hastalıklar neden olmaktadır.
  • Omuz ve sırt ağrısında kasların gerilmesine en önemli nedeni ise aşırı strestir. Strese girildiği an ilk önce omuz, boyun ve sırt ağrısı meydana gelir. Stres gerginliği sonunda C harfine benzeyen boyun omurgası düzleşir ve omuz ile sırta giden sinir çıkışı baskı altında kalarak daralma olur.
Omuz ve sırt ağrısı tedavisi: Omuz ve sırt ağrılarında yukarıdaki saydığımız belirtilere inatçı ağrılarda eklendiğinde vakit geçirmeden bir Uzman doktora başvurmak gereklidir.
  • Omuz ve sırt ağrısı ile gece terlemesi, geceleri ağrının şiddetlenmesi, aniden ter basması, aniden ağrı olması görüldüğünde mutlaka doktorda yardım almalı. Zayıflama, duyu, his kaybı olması ve kanlı balgam gelmesi, soluk alımında zorlanmalar bunlar görüldüğü zaman hiç vakit geçirilmemeli gereken tedavi uygulanmalıdır.
  • Tedavi esnasında hastanın psikolojik durumu göz önüne alınır gerekirse psikoterapi, antidepresan tedavisine başlanır. Omuz ve sırt kaslarını rahatlatacak kas gevşetilmesi ve güçlendirilmesi amaçlı ilaçlar kullanılmalı.
  • Haftada 3-4 gün egzersiz yapılmalı, fitness ve yüzme hareketleri omuz ve sırt ağrılarına faydalı olur. Kas gevşetici ilaçlar ve merhem kullanımının beraberinde fizik tedavisi yapılması ağrıların geçmesine yardımcı olur.

Omuz ve Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?