Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı, birçok kişinin yaşadığı ortak sorunlardan biridir ve bu durumun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Mide ağrısının neden kaynaklandığı bilinmeli ve bu doğrultuda önlemler alınmalıdır. Mide ağrısı yaşayan bireylerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri ve sağlıklı gıdaları tercih etmeleri gerekmektedir. Özellikle baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durulması mide ağrısını önlemek için etkili bir yöntemdir. Bu tür gıdalar mide asidini tetikleyerek ağrıya yol açabilir. Asitli içecekler, alkol, sigara, hareketsiz yaşam tarzı ve hamur işleri gibi ürünler de mide ağrısını tetikleyebilir.

Mide ağrısı başlangıçta yanma hissiyle kendini gösterir ve zamanla ağrıya dönüşebilir. İshal ve kabızlık, mide ağrısının ilk belirtileri arasında yer alır. Mide ağrısının neden kaynaklandığını ve ağrıya karşı nasıl önlemler alınabileceğini bilmek oldukça önemlidir. Bu sayede yaşanan ağrı önceden kontrol altına alınabilir veya ağrının şiddeti azaltılabilir. "Mide ağrısına ne iyi gelir?" sorusuna yanıt olarak birçok bitkiden yararlanmak mümkündür.

Mide Ağrısına Karşı Etkili Yöntemler

Mide ağrısı tedavisinde çoğu kişinin aklına ilk olarak mideyi rahatlatacak ilaçlar gelir. Kullanılan tıbbi ilaçların her zaman doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. İlaçların yanı sıra mide ağrısı için bazı bitkilerden ve bitkisel çaylardan da yardım alınabilir. Adaçayı, papatya çayı, ıhlamur çayı, nane çayı ve zencefil mide ağrısına karşı kullanılabilen bitkiler arasında yer alır. Ayrıca haşlanarak hazırlanan besinler, yoğurt ve süt gibi ürünler de mide ağrısına karşı tüketilebilir. Açık havada yürüyüş yapmak ve nefes teknikleri uygulamak mideye iyi gelen diğer alternatiflerdir.

Zencefil

Sindirim sistemi için genel olarak faydalı olan zencefil, mide ağrısına karşı oldukça etkilidir. Antioksidan içeriği vücudu serbest radikallere karşı koruma altına alır. Birkaç dilim zencefil rendelenerek bir su bardağı suyun içerisine atılarak kaynatılır. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra süzülür. Tercihe göre içerisine bal ve limon eklenerek tüketilebilir.

Rezene

Ağrı giderici, gaz giderici ve idrar söktürücü özelliğiyle bilinen rezene, hazımsızlıktan dolayı yaşanan mide ağrılarına karşı iyi gelir. Rezene tohumları sıcak bir fincan suyun içerisine atılarak 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan su bir süre dinlendirildikten sonra içilmeye başlanabilir. Ayrıca rezene tohumları yemeklerin ardından çiğnenerek de tüketilebilir.

Papatya

Sağlık için inanılmaz katkılar sağlayan ve birçok rahatsızlığa karşı yaygın olarak kullanılan papatya, mide kaslarını rahatlatmak ve hazımsızlığı gidermek için kullanılabilir. Mide kaslarını rahatlatan ve hazımsızlığa iyi gelen papatya, bu sayede mide ağrılarına karşı fayda sağlar. Midede oluşan enfeksiyon ve mide üşütmesi nedeniyle yaşanan mide ağrıları için de etkilidir. 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine birkaç tane kuru papatya atılır ve kaynatılır. Soğuduktan sonra mide ağrıları için içilmeye başlanabilir.

Çadırusağı (Hing)

Hing olarak da bilinen bitki, hazımsızlık ve gaz şikayetleri nedeniyle yaşanan mide ağrılarına karşı iyi gelir. 1 su bardağı suyun içerisine çadırusağı bitkisi eklenerek 5 dakika kaynatılır. Günde 3 defa içildiğinde mide şikayetlerini azaltır.

Nane

Sindirim sisteminde oluşan kas spazmlarına karşı iyi gelir. Hazımsızlık ve gazın sebep olduğu mide ağrısı için kullanıldığında oldukça başarılı olan nane, çay şeklinde hazırlanarak günde 3 fincan kadar içilebilir. Yine hızlı bir şekilde sonuç alabilmek için nane yaprakları çiğnenebilir.

Elma Sirkesi

Hazımsızlık gibi nedenlerden dolayı oluşan mide ağrısı için elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesinin doğal antibiyotik özelliği vardır ve midede oluşan ağrıyı yatıştırır. Ilık bir su bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek içildiğinde mide ağrısını hafifletir.

Keten Tohumu

Lif ve sağlıklı yağlar olarak bilinen omega-3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip olan keten tohumu, kabızlık nedeniyle yaşanan mide ağrısına karşı iyi gelir. Öğütülmüş keten tohumu yoğurda karıştırılarak tüketilebilir.

Yoğurt

Mide sağlığını genel anlamda koruyan yoğurt, sindirim sisteminin iyileşmesini ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Hazımsızlık ve gaz gibi nedenlerden dolayı oluşan mide ağrısı tedavisinde yoğurttan yararlanılabilir. Özellikle sabahları aç karnına ve gece yatmadan önce bir kase yoğurt tüketerek mide ağrısı kontrol altına alınabilir.

Lifli Gıdalar

Mide ağrısı genelde hazımsızlık nedeniyle yaşanabilir. Lifli gıdalar, sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Lifli gıdaların tüketimi artırılarak bağırsaklar boşaltılabilir ve rahatlama sağlanabilir. Buğday kepeği, esmer pirinç, kuru kayısı ve kepekli ekmek lifli gıdalara verilebilecek örnekler arasındadır.

Az Yağlı Gıdalar

Hazımsızlık sorunu olan kişilerin gün içinde 3 büyük öğün yerine öğünleri küçülterek 5 öğün yemek yemesi ve bu öğünlerde yağ oranı az gıdaları tercih etmesi mide ağrısı için faydalı olur. İşlenmiş gıdalar, baharatlı gıdalar ve fast-food yiyeceklerden uzak durmak, sindirim sisteminin daha kolay çalışmasını sağlayarak yaşanan mide ağrısını önler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni