Alt Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Alt Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Kemiği Ağrısı

Alt çene kemiği, gün içinde istemli ya da istemsiz olarak sıkça kullanılan eklemlerden biridir. Üst ve alt çene kemiğinden oluşan eklemin hareketli olan bölümü alt çene kemiğidir. Dolayısıyla alt çene kemiği ağrısı daha yaygın olarak görülmektedir. Çene eklemi, iki tarafta alt çene kemiği ile kafatasının kulağın ön kısmında birleştiği yerde bulunur. Çiğneme, konuşma ve yutkunma sırasında alt çene kemiği sürekli hareket halindedir. Çene eklemi de vücudumuzdaki en hareketli eklemlerden biridir. Ağzınızı açıp kapatırken hissettiğiniz hareket çene eklemidir. Alt çene kemiği ağrısı bu nedenlerle kişiye oldukça rahatsızlık verir. Çene ekleminde olabilecek sorunların teşhisinde de ağrı önemli bir kriterdir.

Alt Çene Kemiği Ağrısının Nedenleri

Alt çene kemiği ağrısı, farklı hastalıkların, bozuklukların ve koşulların belirtisi olarak ortaya çıkar. Başın iki tarafında, kulağın birinin önünde ya da ikisinde birden ağrı ortaya çıktığında bu alt çene kemiğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorun ağız açılmasıyla hissedilen ağrı, hassasiyetle birlikte ortaya çıkar. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Hatalı hizalanan dişler, diş gıcırdatma, besinlerin dengesiz çiğnenmesi gibi etkenler bunda rol oynayabilir. Ayrıca bu alandaki eklem yastıklarındaki ya da disklerin üzerinde zamanla ortaya çıkan aşınma ve yıpranma gibi etkenler de alt çene kemiği ağrısı olarak belirti verebilir. Buna sebep olan etkenler arasında nevralji ve romatoid artrit oldukça ciddi durumlardır.

Alt Çene Kemiği Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Alt çene kemiği eklemi ağrısının çeşitli sebepleri olabilir. Ancak bunlar arasında en fazla etkili olanı çene eklemi disfonksiyonu denilen sorundur. Alt çene kemiğini kafatasına bağlayan çene eklemindeki hasar sonucunda bu rahatsızlık yaşanır. Bunun ilk etkisi alt çene kemiği ağrısıdır. Ağrıyla birlikte baş ve boyun ağrısına, çene kası spazmlarına, diş ağrısına, alt çene kemiğinin hareketi sırasında gıcırtı benzeri seslerin çıkması, ağzın açılmasında, çiğneme sırasında yaşanan zorluk gibi belirtiler de ortaya çıkar. Özellikle alt çene kemiği ağrısı çiğneme sırasında şiddetini artırır. Çene eklemi disfonksiyonu çeşitli etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında en yaygın olanlar diş sıkma, miyofasyal ağrı sendromu ve diş kapanış bozukluklarıdır.

Alt çene kemiği ağrısı genellikle çene eklemi disfonksiyonu nedeniyle ortaya çıksa da başka sebepler de nadiren ağrıya yol açabilir. Bu sebepler arasında çene kanseri, kalp krizi, tetanos, alt çene kemiğinde kırılma ya da çatlama, çene çıkması bulunur. Alt çene kemiği ağrısında buna sebep olan etkenin belirlenmesi, tedavinin yapılması için önemlidir. Bu yüzden uzman bir doktora gidilerek muayene olunmalıdır.

Alt Çene Kemiği Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalara uygulanacak tedavi ağrının nedeni belirlendikten sonra tespit edilir. Genellikle çene kemiği disfonksiyonu nedeniyle alt çene kemiği ağrısı oluştuğu için, tedavide sorun yaşanmaz. Öncelikle hastaların evde uygulayacakları tedavi önerileri faydalı olacaktır. Doktorun önerisine göre; besinlerin çiğnemede zorluk çıkarmayan yumuşak olanlardan tercih edilmesi, diş gıcırdatma, diş sıkma gibi alışkanlıklar varsa bunların bırakılması, tırnak ısırma, şarkı söyleme, ağzın geniş açılması, sakız çiğneme gibi hareketlerden vazgeçme, ağrının olduğu bölgeye masaj yapma, bölgeye sıcak uygulama gibi tedaviye destek olacak uygulamalar yapılabilir. Gerekirse alt çene kemiği ağrısı için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hastalar diş sıkma alışkanlığını bırakamazlarsa, gece ağızlık denilen aparat kullanılabilir.

Alt Çene Kemiği Ağrısının Diğer Nedenleri ve Tedavisi

Alt çene kemiği ağrısı çene eklemi disfonksiyonu dışındaki sebeplerden kaynaklanıyorsa, bunlara uygun tedaviler uygulanır. Genellikle bu problemler acilen müdahale edilmesi gereken durumlardır. Gerekirse cerrahi girişimler de gündeme gelebilir. Çene kemiği kırığı gibi sorunlar bulunuyorsa, hastanın iyileşme süreci daha uzun sürer. Sürekli hareket halinde olan alt çene kemiği, ağrı nedeniyle hareket kısıtlılığına gireceğinden, en kısa sürede uygun tedavilerle işlevini yerine getirecek duruma getirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi