Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı

Diş eti ağrısı, son derece rahatsız edici ve sıkıntılı bir durumdur. Diş hastalıklarından en çok ağrıya sebep olanları diş eti kaynaklı olanlardır. Ağız bakımı yapılırken genellikle sadece diş fırçalaması yapılarak tüm ağız temizliğinin yapıldığı düşünülür. Bu yanlış bir bilgidir. Diş ve ağız temizliği yapılırken tüm ağız bölgesi temizlenmeli ve bakteri oluşumunun önüne geçilmelidir. Bunun yanında yıllık diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır. Diş eti ağrısı, genellikle diş kökü iltihapları ve diş eti apselerinden kaynaklanabilir.

Diş Eti Ağrısının Nedenleri

Diş eti ağrısı, sorunlu ağız ve diş sağlığı sebebi ile ortaya çıkar. Diş etleri, dişlerimizi ağzımızda tutan taban görevini görürler. Dişin görünen kısmı kadar diş eti içinde gömülü olan kök kısmı da bulunur. Dişte meydana gelen çürükler tedavi edilmez ve diş köküne doğru ilerlerse diş etine sirayet edebilir ve diş etinde lezyonlar ya da enfeksiyonlar oluşturabilir. Diş eti bölgesinde iltihaplı şişlikler oluşabilir, hatta tüm yüzün şişmesine sebep olan apseler meydana gelebilir. Diş eti ağrısı dayanılmaz olabilir. Diş etlerinde renk değişiklikleri, beyaz lekelenmeler, diş eti çekilmeleri, ağız kokusu ve sabahları ağızda acı tat gibi belirtiler varsa bir diş hekimine başvurmakta fayda vardır. Diş etinde hastalık ya da enfeksiyon oluşmuşsa diş hekimi, antibiyotik tedavisi uygulayabilir ya da ortodontik tedavi yapabilir. Bazen diş kökü kaynaklı diş eti ağrılarında dişe uygulanacak tedavi ağrının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Sadece ağrı kesici ile ağrının dindirilmesi geçici bir çözüm olacaktır. Diş eti ağrısına kesin çözüm bulabilmek için sorunun tamamen tedavi edilmesi gerekir.

Diş Eti Ağrısının Tedavisi

Diş eti ağrısı, diş kaynaklı ya da apse kaynaklı olabilir. Diş eti hastalıklarının tedavisinde ağız bakımı çok önemlidir. Özellikle sigara içenlerde diş eti çekilmesi ve diş eti iltihapları görülebilir. Diş etlerinin hastalıklarını tespit etmek için en az altı ayda bir diş hekimi kontrolüne gidilmelidir. Özellikle süt dişlerinin yenilendiği dönemde çocuklarda ağız bakımına dikkat edilmeli ve diş bakım alışkanlığı kazandırılmalıdır. Diş fırçalamak tek başına ağız bakımı için yeterli değildir. Ağız ve diş bakımı için tüm ağız içine bakım ve gargara yapmak ve ağızda bakteri oluşumunu engellemek gerekir. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyeceklerden kaçınmak, çok sert yiyecekleri ağızla parçalamaya çalışmamak, alkol ve sigara alışkanlıklarını bırakmak, kalsiyum yönünden zengin beslenmek, dişleri yatmadan mutlaka temizlemek, diş fırçasının yanı sıra arayüz fırçası ve diş ipi ile tüm diş aralarını temizlemek ağız bakımında faydalı olacak ve diş eti ağrısını oluşturan sebepleri ortadan kaldıracaktır.

Diş Eti Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Diş eti sağlığını korumak için şu önerilere dikkat edilmelidir:

  • Düzenli olarak diş fırçalamak.
  • Diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak.
  • Günde en az bir kez ağız gargarası yapmak.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmek.
  • Sigara ve alkol kullanımından kaçınmak.
  • Stresi yönetmek.
  • Yıllık diş hekimi kontrollerini aksatmamak.

Sonuç

Diş eti ağrısı, ihmale gelmeyecek bir sağlık sorunudur. Ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermek, düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmek ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemek, diş eti ağrılarının önlenmesinde ve tedavisinde büyük önem taşır. Diş eti ağrısı yaşandığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak, kalıcı çözümler için gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi