Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir; Çürük diş, dişlerin yüzey tabakasında bulunan diş minesinin asitler tarafından yıpratılarak zarar vermesine denir. Bu asitler dişlerde bakteri plağı dediğimiz bir film tabakası oluşturur. Bakteri plağı dediğimiz bu tabaka özellikle şekerli gıdalar tüketildiğinde, bu besinler sayesinde beslenen mikroplar içermektedir. Alınan bu besinlerin yani şekerlerin sindiriminin gerçekleşmesi esnasında diş yüzeylerine saldıran asitler oluşur. Zaman içerisinde bu asitlerden kaynaklı diş çürümelerine ve diş yüzeyinde delikler oluşmasına neden olur. Bu duruma çürük denir ve tedavi edilmediği takdirde dişi kaybetmeye sebebiyet verir.

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir; Öncelikli olarak dişinizde çürük var mı yok mu bir diş hekimi tarafından muayene edilerek teşhis konulur. Teşhis esnasında genellikle dişin iltihaplanmış olma riski yüksektir. Genellikle bu yüzden hastada inanılmaz ağrılar meydana gelir. Bunun dışında iltihap yoksa sadece yemek yerken kaçan besin taneleri veya ısırma esnasında çürümeden kaynaklı ağrılar oluşabilir. Diş hekimleri genellikle çürük dişin tedavisinde temizleme ve arkasından da dolgu ile çürümüş bölgenin alındıktan sonra bıraktığı boşluğu doldurmak şeklinde diş kurtarılabilir.

Çürük diş ağrısına ne iyi gelir. Evlerinizde kendi başınıza uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında doğal gargaralar gelmektedir.

Çürük diş ağrıları için iyi gelen yöntemler
  • Sirke su ve tuz; bu üç bitkisel ile çok rahat bir şekilde ağız içi ve dişler için gargara hazırlanabilir. Bir su bardağı içerisine bardağın yarısından fazlasına sirke eklenir. Bardağın kalan kısmı da su ile doldurulduktan sonra bir çay kaşığı tuz ilave edilerek karışım eritilerek karıştırılır. Elde edilen karışım belirli saat aralıklarla günde üç defa ağız içerisinde gargara yapılarak kullanılır. Bu sayede dişlerinizde oluşan çürüklerin etrafındaki mikroplar etkisiz hale getirilebilir. Genellikle gece diş ağrısı tutan kişilerin yapabileceği bu yöntem geceyi rahat geçirmelerini sağlar.
  • Karanfil: Diş ağrılarında çürük olan dişlerde çok sık kullanılan bir baharat çeşididir. Diş ağrılarında genellikle sıvı olarak kullanılan daha çabuk etki eder. Karanfilde ise durum çürük dişin üzerine veya içerisinde oyuk var ise o bölgeye yerleştirilerek bekletilir. Bir süre sonra karanfil baharatı dişi uyuşturduğundan hissedilen ağrı hafifler. Ayrıca karanfilin kendisinden ziyade yağını kullanmak daha iyidir. Çünkü etkisi iki kat hızlanır ve çürük diş ağrısı çeken kişilerde rahatlamayı çabuklaştırır.
  • Sirke ve defne yaprağı; bu iki bitki bir cezvede su ile kaynatılarak hazırlandıktan sonra ılıması ile ağız içerisi gargara yapılarak çürük diş ağrısına iyi gelir.
  • Sarımsak; Sarımsak her derde deva bir bitkidir. Çürük dişlerde de içerisinde bulunan antioksidanlar ve antibiyotik özelliği sayesinde ezilerek çürük diş üzerine konması sayesinde çürük dişte olan ağrıyı uyuşturur ve hissedilişini etkisiz hale getirir.
  • Taze nane: Yeşil naneler bir cezve içerisinde su ile kaynatılarak iki gün bekletildikten sonra ağız içerisinde gargara şeklinde kullanılabilir. Buda çürük diş ağrısına iyi gelir.
  • Ayrıca başlarda bahsettiğimiz antibiyotikler yani uyuşturucu ilaçlarda çürük diş ağrılarını durdurmada etkilidir.
Çürük diş ağrısına ne iyi gelir; birçok alternatif yöntemi olan çürük diş ağrısının en çok kullanılan yöntemi gargarasıdır. Hem kolay hazırlanışı hem de acıyı dindirmede çok etkili oluşu en önemli etkendir. Bunun dışında bazı bilinçsiz kullanıcılar çürük dişler durumlarında ağrı kesici veya antibiyotikleri diş üzerine bastırarak ağrıyı dindirmeye çalışır. Bu durum hem kişinin sağlığı hem de hayatı için önemli bir tehdit oluşturur. Bu tür ilaçların bu yöntemlerle diş ağrısında kullanılması çürük diş ağrısı olan kişilerde beyin kanaması hatta akabinde ölümle sonuçlanan durumlar yaratabilir. O yüzden her zaman çürük diş ağrılarında doğal yöntemler kullanmayı tercih ediniz. En kısa zamanda da diş hekiminize başvurarak çürük dişi tedavi ettiriniz. Sağlıkla kalın.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Aşırı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi