Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı

Omuz ağrısı, omuz tendonları ve kaslarla iç içe olan eklemlerden kaynaklanır. Omuz hareketleri bu sayede kolaylaştırılmıştır. Ancak, bu hareketli yapı nedeniyle omuz ekleminde çeşitli sorunlar yaşanabilir. Hareketlerden kaynaklanan yumuşak doku ve kemik yapısında çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda omuz ağrısı gibi önemli bir durum meydana gelir. Omuz ağrısı, toplumda her yaştan kişiyi etkileyebilir. Çocuklarda bile yaralanma veya darbe sonucu omuz ağrısı oluşabilir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan ağrılar genellikle yıpranmanın etkisiyle olur. Bu, omuz ekleminin fazla kullanımı dışında, yapılan normal hareketlerin etkisiyle bile olabilir. Yetişkinlerdeki omuz ağrısı daha çok omuzun dönmesini sağlayan kasların etkilendiği rahatsızlıklar nedeniyle olur. Ağrının etkisi küçük bir bölgede veya geniş bir alanda hissedilebilir. Ayrıca, sinirlerle omuz bölgesini etkileyen başka hastalıklar da omuz ağrısına neden olabilir. Bu hastalıklar arasında karaciğer, kalp, safra kesesi hastalıkları ve boyun omurga hastalıkları yer alır. Omuzda geçici veya sürekli ağrıya neden olan bazı etkenler vardır. Bunları hep birlikte değerlendirelim.

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz ağrısı çeşitli nedenlerle oluşabilir. Bu nedenler arasında tendon iltihabı ve tendon yırtığı, artrit, omuz çıkığı ve omuz kırıkları bulunur. Ayrıca enfeksiyonlar, tümörler ve sinirlerden kaynaklanan sorunlar nadiren omuz ağrısına neden olabilir. Yaygın olarak görülen nedenler ise şunlardır:

Bursit

Vücuttaki bütün eklemlerde bulunan sıvı dolu kesecikler bursa olarak tanımlanır. Bu yapılar kemikler ve etrafındaki yumuşak dokuda yastık vazifesi görürler. Böylece kemik ve kasların sürtünmesini azaltırlar. Omuzda da bu yapılar bulunur. Omuzun aşırı kullanımı nedeniyle bursalarda ödem ve iltihap oluşabilir. Bursit denilen bu sorun, rotator manşet iltihabı olan tendinit eşliğinde ortaya çıkar. Omuzdaki çok sayıda dokuda iltihaplanma olur. Bu, günlük her türlü aktivitenin yapılmasına büyük bir engel teşkil eder. Özellikle ilerleyen yaşlarda, spor yapanlarda, kolunu sürekli kullananlarda ve ağır kaldıran kişilerde daha yaygın olarak görülür. Bu rahatsızlık, omuz ağrısının en fazla görülen nedenleri arasındadır.

Tendinit

Tendonlar, kasları ve kemiği birbirine bağlayan yapılardır. Tendonlardaki yıpranma sonucunda rotator manşet iltihabı yani tendinit gelişme olasılığı vardır. Bu yıpranmayla oluşan iltihaplanma sonucunda omuz hareketlerinde kısıtlanma olur. Kol ileriye hareket ettirilemez, basit bir cam silme bile yapılamaz. Bazı durumlarda yaşın ilerlemesiyle, artrit ya da yıpranma sonucunda da tendinit oluşabilir. Bu kronik tendinit olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık, omuz ağrısına neden olan önemli etkenler arasındadır.

Tendon Yırtılmaları

Yaşa bağlı olarak tendonlardaki bozulma, darbe ve kazalar, sakatlanmalar, uzun süreli kullanımdan doğan yıpranma tendon yırtılmasına veya kopmasına neden olabilir. Bunlar kısmi yırtılma ya da tam kopma şeklinde gerçekleşebilir. Şiddetli omuz ağrısı ile sonuçlanan tendon yırtılmalarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Omuz Sıkışması

Kolun yukarıya kaldırılması esnasında omuzun en yüksek noktasının altındaki yumuşak dokudaki baskı sıkışmaya neden olabilir. Bu hareket sırasında omuzdaki bu çıkıntı, tendon ve bursalarda sıkışmaya yol açar. Ciddi sıkışmada kas yırtılması bile olabilir. Bunun dışında tenis, voleybol, boya yapma ve yüzme gibi eylemler de omuz sıkışmasına neden olabilir. Ev kadınlarında da ev işi yüzünden bu sorun yaşanabilir. Omuz ağrısı nedenleri arasında omuz sıkışmasına sıkça rastlanır.

Artrit

Omuz ağrısı nedenlerinden olan artrit çeşitli tiplerde ortaya çıkabilir. Omuz ağrısına neden olan ve en fazla görülen artrit türü, osteoartrit yani eklem kireçlenmesidir. Genellikle orta yaşlardaki kişilerde etkili olan kireçlenme, omuz ağrısı, şişme ve sertlikle kendini gösterir. Bu rahatsızlığın ilerlemesi oldukça yavaştır ve etkileri giderek kötüleşir. Meslek yaralanmaları, spor yaralanmaları, yırtık ve yıpranma, kireçlenmeye uygun zemin hazırlar. Bunun dışında kas yırtılması, eklem iltihabı ve enfeksiyon gibi etkenler de artrit türleriyle alakalı olabilir. Artrit hastaları genellikle ağrının etkili olmaması için omuz hareketinden kaçınırlar. Ancak bu, eklemin yumuşak dokularında sertleşmeye, omuz hareketlerinde kısıtlanmaya neden olup ağrının artmasına yol açar.

Donuk Omuz

Bu rahatsızlık, omuz hareketlerini kısıtlar ve kolların uzatılmasına bile engel olur. En önemli nedeni hareketsizliktir. Bazen ameliyatlar, romatizmal hastalıklar yüzünden de donuk omuz sorunu yaşanabilir. Şeker hastalığı, akciğer ve kalp hastalıkları, romatoid artrit ve kazalar da donuk omuza neden olabilir.

Omuz Çıkıkları

Bu sorun, üst kol kemiğinin başının omuz yuvasından çıkması sonucunda oluşur. Ani sakatlanmalar ve omuzun aşırı kullanımı çıkığın oluşmasına neden olabilir. Çıkık, kısmi ya da tam olarak gerçekleşebilir. Sıkça yaşanan omuz çıkığı, artrit için risk oluşturur. Kişide şiddetli omuz ağrısı ve dış görünümde olumsuzluk meydana getirir.

Omuz Kırıkları

Genellikle yaşlı kişilerde düşme sonucunda omuz kırığı olabilir. Gençlerde ise genellikle sportif çalışmalar sırasındaki sakatlanmalarda ve trafik kazalarında omuz kırığı görülebilir. Kişide şiddetli omuz ağrısı, şişlik ve morarma gibi etkilere neden olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi