Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı, günümüzde yaygın problemlerden biri olan ayak parmağı ağrısı, fazla ayakta duran kişilerde ve ayakkabının konforsuz kullanımı bu problemin en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Ayak parmağının karışık bir yapıda olduğunu ve içinde eklem, kas, dokular, tendon ve sinir bağlarının bulunduğunu biliyoruz. İşte bu karmaşık yapıda meydana gelen herhangi bir düzensizlik ve yaralanmalarda ayak parmağı ağrısına neden olabilir. Tabi bunlar dışında başka nedenler de bu ağrıya neden olabilir. Ayrıca bu ağrı kısa süreli veya sürekli hissedilen bir ağrı olarak görülebilir. Sürekli olarak kişiyi rahatsız eden ağrılar da hemen bir hekime görünmek faydalı olacaktır. Bu ağrılara eşlik eden kızarma, şişlik ve karıncalanma belirtileri de görülebilmektedir. Bu belirtiler ile kişi yürümekte zorlanır ve ayakkabı giymekte zorlanır. Bazı durumlarda da şiddetli bir şekilde görülen ayak parmak ağrısı önemli hastalıkların belirtisi halinde de görülebilir.

Ayak parmağı ağrısı neden olur?

Ayak parmağı ağrısınınbirçok sebebi bulunur. En basit olarak bilinen nedenlerden biri ayakkabının ayağa vurmasıdır. Bunun sonucunda küçük yaralanmalar ve ağrılar meydana gelir. Diğer yandan bu ağrının sebebinin büyük nedenleri de olabilir. Örneğin, bu ağrı bir enfeksiyon sonucu meydana gelmiş olabilir ya da periferik arter hastalığı, bazı nörolojik durumlar ve artrit probleminin habercisi olabilir. Kırıklar, çıkıklar, donma, kıymık vb. Gibi yaralanmalarla ayak parmağı ağrısı oluşabilir. Bunun yanında enfeksiyon sebebiyle oluşan ağrılar da bulunmaktadır. Bunlar; ayak mantarı, selülit, osteomyalit, septik artrit enfeksiyonlardır. Periferik artrit hastalığı, tırnak batması, kemik tümörü, romatoid artrit, tendinit, sinir sıkışması, bunyon, bursit, gut gibi hastalıkların nedeni olarak da ayak parmağında ağrı görülmektedir.

Ayak parmağı ağrısı ile ortaya çıkan belirtileri nelerdir?

Ayak parmağı ağrısına baz belirtiler de eşlik etmektedir. Bu eşlik eden belirti hastalığa göre değişmektir. Bu belirtiler öyle sıralanmaktadır:
 • Yanma hissi
 • Ayakta üşüme hissi
 • Halsizlik, baş ağrısı, ayakta şişme
 • Eklem ağrıları
 • Morarma ve uyuşukluk
 • Nefes darlığı
 • Yüksek ateş
 • Ayak parmağında yanma, kızarma ve şişlik
 • Ayak üzerine basamama ve ayakta bir türlü iyileşmeyen yaralar
Ayak parmağı ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Ayak parmağı ağrısı tedavisinde ilk olarak kan testleri ile ağrıya enfeksiyonun mu yoksa bağışıklık sisteminde gelişen bir problemin mi neden olduğu saptanır. Yaralanmadan veya darbe ile oluşan ayak parmağı ağrısı da tomografi ve X-ray gibi araçlar yardımıyla teşhis edilir. Daha sonra gerekli ise cerrahi müdahaleler uygulanır. Eğer problem cerrahi bir müdahale gerektirmiyorsa sizin kendi uygulayacağınız yöntemler ile ayak parmağı ağrısının tedavisini sağlayabilirsiniz. Bu öneriler şöyle sıralanmaktadır:
 • Ayağı sıkan ve konforsuz ayakkabılar giymekten kaçının. Bunun yerine daha rahat hareket edebileceğiniz ayakkabılar giymeyi tercih edin.
 • Özellikle ayak tırnaklarınızı doğru kesmeye dikkat edin. Ayak tırnaklarını duştan sonra ve oval bir biçimde kesmeye dikkat edin.
 • Vücut ağırlığı daayak parmağı ağrısında etkili olmaktadır. Bu nedenle çok kilo almaktan kaçının.
 • Ayak altında oluşan nasırlar için nemlendirici kremler kullanın.
Ayak parmağı ağrısı için bitkisel tedavi nasıl yapılır?

Ayak parmağının ağrısı tedavisinde birçok Uzman tarafından önerilen bitkisel tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. İşte bazı bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır:
 • Bir kahve fincanı kadar zeytinyağı ve amonyak, 2 fincan amonyak, 4 çorba kaşığı toz halinde kafur, 1 fincan gaz yağı bir kâsede karıştırılır. Karışım ağrıyan parmakların üzerine ovulur ve üstü bez ile sarılır.
 • Yarım kilo siyah turp yıkanıp rendelenir. Üzerine 3 bardak su ilave edilir. Hafif ateşte lapa haline geldiğinde ağrıyan yerlere sürülür ve üzeri kapatılır. Bir gece sonra yıkanır.
 • Yine 2 avuç söğüt yaprağı ile 1 litre su ile kaynatılır. Kaynadıktan sonra ağrıyan yere konup üzeri bağlanır.

Ayak Parmağı Ağrısı Yorumları

soru

Sultan

14 Ağustos 2018 Salı

Merhaba Ayak parmağı sağ 2 parmak şişti sonra sol ayak ikinci parmak şişti

Cevap yaz
cevap

Badem

14 Ağustos 2018 Salı

Merhaba,ayak parmaklarınızdaki şişlikler ileride ayak ağrısına neden olabilir. Bunun için ilgili bölümde uzman bir doktora gidiniz. Doktor size tomografi ile gerekli teşhisi yapacaktır. Eğer gerekli ise cerrahi tedaviye başlayacaktır. Ayağınız için en rahat ayakkabıyı seçin. Tırnağınızı en doğru ve çok derin olmayacak şekilde kesin. Faydası olacaktır.

cevap

Dirayet

14 Ağustos 2018 Salı

Ayak parmaklarında herhangi bir darbe olmadı ise meydana gelen şişlikler bir enfeksiyon etkisi olabilmektedir. Bunun için ayak temizliğine önem vermeniz gerekmektedir. Bunun yanında kullandığınız tıbbi ilaçlar var ise bu ilaçlardan kaynaklı bir yan etki de olabilmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eklem Ağrıları İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Ağrıları İçin İlaç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel ve Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6