Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı, İlk olarak kuyruk sokumu, vücudumuzda bulunan 33 tane omurun en altındaki, sonuncusudur. Tıp dilinde koksiks kemiği, halk arasında da poçik adı verilen kuyruk sokumu, leğen kemiği içindeki organları alttan destekleyici olan kasların yapışma noktasıdır ve önemi büyüktür. Kuyruk sokumu ağrısına neden olan sebepler genellikle incinme, yaralanma veya zorlamalardır. Kuyruk sokumu ağrısı bazı durumlarda da nadiren büyük hastalıkların işaretçisi olabilmektedir. Anatomik konumu gereği vücudumuz için çok önem teşkil eden kuyruk sokumu ne kadar küçük olsa da bizim için önemli bir o kadar da farklı başka işlevleri de bulunmaktadır.

Kuyruk Sokumu İşlevleri;
  • İdeal duruşun devamı
  • Sırt kemiğinin ve kemikle ilişkili olan yapının sabit tutulabilmesi
  • Lif ve bağları birbirleriyle olan bağlarını güçlendirme
  • Kalçalara uygulanan ve kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma gibi birçok işlevi vardır.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri;

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni İncinme;
Doğrudan veya dolaylı olarak kuyruk sokumunun incinmesi herkesi canından bezdiren kuyruk ağrısının başlıca sebeplerindendir.
  • Bel kemiğinin alt taraftan darbe alması
  • Buz pateni yaparken düşme veya attan düşme gibi kuyruk sokumu ya da sırtın üzerine düşmek
  • Çeşitli kaza durumlarından sonra kuyruk sokumunun yerinden çıkması
Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Zayıf Vücut;

Cilt alt yağı dokusu zayıf olan insanlarda özellikle de kadınlarda kuyruk sokumu herhangi bir nedenden darbe aldığında daha kolay zedelenebiliyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Aşırı baskı;

Uzun süre ve aralıksız araba kullanmak, masa başında çalışmak gibi uzun süre devam ettirilen yanlış oturuş, uygunsuz pozisyonda oturuş nedeniyle kuyruk sokumunda kronik olarak bir ağrı oluşmaktadır.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Obezite;

Aşırı kilolar nedeniyle bel kemiğindeki fazla yük sıkışır ve kuyruk sokumu veya kuyruk kemiğinde ağrı meydana gelir.

SKuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni ürekli zorlama;

Kuyruk sokumu ağrısı şikayetlerinin en büyük nedeni sürekli zorlamadır. Aynı hareketlerin tekrarlandığı etkinlikler veya spor etkinlikleri, kuyruk sokumunun esnemesine yarayan kas sistemi üzerinde aşırı baskı oluşturur ve kuyruk sokumunun esneme özelliğini yitirip zedelenmesine yol açabilir. Bu durumda kuyruk sokumu ağrısı kronik bir hastalığa dönüşebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Yaş;

İnsan yaşlandıkça, yaş ilerledikçe vücudumuzun iskelet yapısının ve kas dokularının bileşenlerinde aşınma ve de yıpranma meydana gelir. Aşınmalar ve yıpranmalar, kıkırdağımızı ve kemiklerimizi zedelenme, yıpranmaya ve kırılmaya karşı daha hassas yapar. Kuyruk sokumu ve kuyruk kemiği de yaşlanmayla birlikte incinmeye daha meyilli olurlar.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Tümör;

Yukarı da bahsettiğimiz gibi nadiren de olsa kuyruk kemiği bölgesinde ağrı şiddetli kabızlık veya uzun süren pelvin enfeksiyon sonucunda da kuyruk sokumunda ağrı oluşabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Kemik Kanseri;

Kuyruk sokumunda ağrı yapabilen nadir hastalıklardan birisi de kemik kanseridir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Omurga sinirlerinin sıkışması;

Omurgamızın sinirlerinde oluşan herhangi bir baskı da kuyruk kemiğini uyarır ve kalçalar, kuyruk sokumu ve bel bölgesinde ağrı hissedilmeye başlar.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Cinsiyet;

Kadınlarda oturarak düşmenin daha yaygın olması veya normal doğumda kuyruk sokumu kemiğinin aşırı zorlanması gibi nedenlerle kuyruk sokumu ağrısı erkeklere göre kadınlarda 5 kat daha fazla yaşanıyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Kemik Çıkıntısı;

Kemikte dışa doğru büyüme kemik çıkıntısı olarak adlandırılır. Omurga bölgesinde görülen kemik çıkıntısı nedeniyle kuyruk sokumunda sürekli ağrıya neden olur.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Kuyruk sokumunun eğimli olması;

Doğuştan kuyruk sokumu daha eğimli olan kişilerde kuyruk sokumu daha hassas oluyor ve mekik gibi basit aktivitelerde bile kuyruk sokumunda katlanılmayacak ağrılar oluşabiliyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni Depresyon;

Vücudun kendi kendine ürettiği doğal ağrı kesiciler depresyon, ağır kaygı, stres gibi psikolojik rahatsızlık durumlarında daha az salgılandığı için normalde hissetmeyeceğimiz ağrılar hissedilmeye, mevcut ağrılar da daha fazla hissedilmeye başlanıyor.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir;

Kuyruk sokumunda sürekli bir ağrı veya rahatsızlık durumunda uzman bir ortopedi doktoruna görünmek gerekir. Kuyruk sokumu ağrısının yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok nedeni olduğundan, kuyruk sokumu ağrısının iyileşmesi için uygulanacak tedavi de birçok farklı şekilde olur ve uygulanacak metot kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Minder/Simit;

Kuyruk kemiğinde ağrı çekenlerin sert yüzeye oturmamaları için özel minderler veya kuyruk sokumunun yere temas etmemesi için slikon ya da süngerden yapılmış simit adı verilen ürünler aracılığıyla kuyruk sokumu ağrıları iyileştirilmeye çalıştırılır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Uygun Pozisyonda Duruş;

Anormal yürüyüş veya uygun olmayan pozisyonda oturmaktan kaynaklanan kuyruk sokumu ağrılarında, bunlar düzeltilerek ağrının geçmesi amaçlanır.
Baş ve boyun düz, vücut ise dik bir pozisyonda oturularak kuyruk sokumundaki ağrı en hafife indirilir. Ayağa kalkarken yaşanan kuyruk sokumu ağrısında da aniden ayağa kalkmak yerine, ilk önce boyun hafif eğilerek veya bir yere tutunarak yavaşça kalkılması tavsiye edilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Sıcak Su Tamponu;

Kaplıcalarda sıcak suyla bel, kemik ve kuyruk sokumu ağrılarının azalması kanıtlanmıştır. Evde ise ağrıyan kuyruk sokumunuza günde 3-4 defa, 10-15 dakikalık seanslarla sıcak su torbası ile tampon yapılarak ağrıda azalma ve rahatlama sağlanabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Masaj;

Uzman eller tarafından yapılan masajlar, hem kuyruk sokumu ağrısını hem de diğer bölgesel ağrıları dindirmek için yapılacak tedavi yöntemlerindendir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi İlaç;

Hekiminizin kontrolünde onun önerdiği ilaçlar veya reçetesiz satılan Naproxen, kas gevşetici gibi ilaçlar kuyruk sokumu ağrısını geçirebilir.
Son Güncelleme : 06.01.2021 23:52:49
Kuyruk Sokumu Ağrısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Kuyruk Sokumu Ağrısı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı
Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı
Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı, kasık ağrısı erkek yada kadın fark etmez herkesi büyük bir sorunu olmaktadır. Sol kasıkta ağrılar birden başlayabilir ve önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Böyle durumlarda kendi yöntemlerimizle tedavi etmek yerine u...
Ayak Parmağı Ağrısı
Ayak Parmağı Ağrısı
Ayak Parmağı Ağrısı, günümüzde yaygın problemlerden biri olan ayak parmağı ağrısı, fazla ayakta duran kişilerde ve ayakkabının konforsuz kullanımı bu problemin en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Ayak parmağının karışık bir yapıda olduğunu ve...
Ayak Tarak Kemiği Ağrısı
Ayak Tarak Kemiği Ağrısı
Ayak tarak kemiği ağrısı, çoğu kişinin rahatsız olduğu ayak ağrıları arasında yer alır. Bunlar bazen sızlama şeklinde, bazen de şiddetli derecede etkili olur. Ayak tarak kemiği ağrısı ayakta hassas dengenin bozulduğu zamanlarda ortaya çıkabilir. Ayak...
Ayak Üstü Ağrısı
Ayak Üstü Ağrısı
Ayak üstü ağrısı, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen bir durumdur. Fakat ayaklarda görülen ağrılar genellikle vücudun ağırlığına bağlı olarak meydana geldiği için ayak üstü ağrısı çok yaygın olarak görülmez. Bu durum birçok farklı nedend...
Penis Ağrısı
Penis Ağrısı
Penis Ağrısı, peniste meydana gelen her türlü ağrıya penis ağrısı adı verilmektedir. Penis, erkeklerde üreme sisteminin en önemli organıdır ve kök, gövde, baş bölümünden oluşmaktadır. Kas, sinir hücreleri ile birlikte kasık bağları bu organın içinde ...
Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı
Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı
Hamilelikte sol kasık ağrısı, hamile insanlarda görülen en ciddi problemlerden biridir. Genellikle gebelik döneminde meydana gelen değişimler ve bebeğin gelişimi direk olarak anne adaylarında bu gibi rahatsızlıkların oluşumuna neden olmaktadır. Fakat...
Alt Bacak Ağrısı
Alt Bacak Ağrısı
Alt bacak ağrısı, bacaklar yapı olarak oldukça karmaşıktır. Bu nedenle bacaklarda meydana gelen ağrıların birçok nedeni olabilir. Alt bacak ağrısı, kırıklar, zorlama, yumuşak doku zedelenmesi, bacaklara fazla yüklenme alt bacakta görülen ağrıların en...
Baldır Ağrısı
Baldır Ağrısı
Baldır Ağrısı, Baldır bacağın diz ile topuk arasındaki bölüme verilen addır. Baldır diz ile ayak bileği arasındaki ve bacağın arka bölümde olan etli dokudur. Baldır kaslarını güçlendirmek diz bağlarının kuvvetlenmesi ve desteklenmesi için çok önem...
Sabahları Karın Ağrısı
Sabahları Karın Ağrısı
Sabahları karın ağrısı, yaşayan bireyde ilk akla gelen problem mide ve bağırsak sisteminde yaşanan bir tıkanıklık olmaktadır. Fakat yinede sabahları karın ağrısı ile uyanmanın bir çok sebebi olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi sabahları karın ağrısı...
Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı
Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı
Ayak baş parmak tırnak ağrısı nedenleri; genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelir. Baş parmağın yere çarpması, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi nedenler ayak baş parmak ağrısının nedenleridir. Bu nedenler dışında, gut hastalığı, bunyon...
Açken Mide Ağrısı
Açken Mide Ağrısı
Açken mide ağrısı, Mide ağrıları genellikle kendisini gaz ve ağızda yaşanan kötü kokular ile gösterir. Çalışma düzeni bozulan midede açken ağrılar yaşanır. Bununda en büyük belirtisi acıktığınızda hissettiğiniz açlık duygusunun dışında midede sıyrılm...
Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı
Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı
Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı, Erkeklerde sol kasık ağrısının en yaygın nedenlerden birisi kas gerilmesi olur. Kas gerilmesine zorlayıcı kas hareketleri, bilinçsiz spor yapmak neden olabilmektedir. Erkeklerde sol kasık ağrılarının diğer nedenleri ar...

 

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı
Ayak Parmağı Ağrısı
Ayak Tarak Kemiği Ağrısı
Ayak Üstü Ağrısı
Penis Ağrısı
Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı
Alt Bacak Ağrısı
Baldır Ağrısı
Sabahları Karın Ağrısı
Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı
Açken Mide Ağrısı
Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı
Boşluk Ağrısı
Sırtın Ortasında Ağrı
Karnın Sol Tarafında Ağrı
Üst Bacak Ağrısı
El Baş Parmak Ağrısı
Vajinada Ağrı
Başın Arkasında Ağrı
Hamilelikte Ayak Ağrısı
Gece Mide Ağrısı
Yemekten Sonra Karın Ağrısı
Ayak Altı Ağrısı
Sol Boyun Ağrısı
Sol Ayak Ağrısı
15 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı
Safra Kesesi Sırt Ağrısı
4 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı
Bel Ağrısı İlaçları
Sağ Ayak Ağrısı
Popüler İçerik
Boşluk Ağrısı
Boşluk Ağrısı
Boşluk ağrısı, insanlarda çok karşılaşılmayan bir durumdur. İnsanlar tarafından çok karşılaşılmayan bu rahatsızlık, genellikle ergenlik dönemlerinde m...
Sırtın Ortasında Ağrı
Sırtın Ortasında Ağrı
Sırtın Ortasında Ağrı, Bedenimizin arkasına sırt bölgesi adı verilir. Baş kısmından aşağı doğru inen omurilik ve kolların bağlı olduğu kürek kemiği sı...
Karnın Sol Tarafında Ağrı
Karnın Sol Tarafında Ağrı
Karnın sol tarafında ağrı, Vücudun içerisinde karnın sol tarafında ağrı burada bulunan herhangi bir organdan kaynaklanabiliyor olabilir. Karın bölgesi...
Üst Bacak Ağrısı
Üst Bacak Ağrısı
Üst bacak ağrısı, yapısı son derece karmaşık olan bacaklar da bir çok nedene bağlı olarak ağrı görülebilir. Özellikle üst bacaklarda oluşan ağrının ...
El Baş Parmak Ağrısı
El Baş Parmak Ağrısı
El baş parmak ağrısı, el baş parmağı genellikle kireçlenmeden dolayı ağrımaktadır. Kireçlenme ise kıkırdak kaybı veya eklem harap olmasıyla oluşabilen...
Vajinada Ağrı
Vajinada Ağrı
Vajinada ağrı, birçok kadında görülen bir durumdur. Bazı insanlarda son derece düşük seviyelerde seyreden bu ağrılar kimi kadınlarda ciddi derecelere ...
Başın Arkasında Ağrı
Başın Arkasında Ağrı
Başın Arkasında Ağrı, ihmal edilmemesi gereken önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Baş, kafa tası içinde beyin ve beyni besleyen kan damarları v...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı
Ayak Parmağı Ağrısı
Ayak Tarak Kemiği Ağrısı
Ayak Üstü Ağrısı
Penis Ağrısı
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022