Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Sırt Ağrısı: Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu her beş kişiden birinin bel ve sırt ağrısı çektiği gözlemlenmiştir. Özellikle gelişmiş ülkelerde sırt ağrısı büyük bir sorun haline gelmiştir. Bunun için bel ve sırt sağlığına çok önem verilmelidir. Çünkü iyice artan bel ve sırt ağrıları yaşamınızı olumsuz yönde etkilemeye başlayacak ve iş gücünüzün düşmesine neden olacaktır. Birçok hastalıkta olduğu gibi bel ve sırt ağrılarında da hemen doktora başvurulmalıdır. Geç kalınan bel ve sırt ağrısı sizi ciddi şekilde zorlayabilir ve vücudunuzun tedaviye yanıt vermesi gecikebilir.

Bel ve Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt ağrısına neden olan en büyük etken sırtımızın iki tarafında bulunan kasların gerilmesidir. İşte bu gerilme sonucu bel ve sırt ağrıları meydana gelir. Bu gerilmeye neden olan şey strestir. Kişi strese girdiğinde önce vücut kasları gerilir. Vücutta ilk olarak gerilen kas boyun kasıdır. Bu gerilme sonucunda C harfine benzeyen omurgamızda düzleşme meydana gelir ve omuz ve sırta gide sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskı sonucunda bel ve sırt ağrıları meydana gelir. Kasların uzun süre gergin bir şekilde kalması sonucu kaslarımızda topaklanma denilen fibrozit adlı oluşumlar meydana gelir. Bu oluşumlar en ufak bir ağırlık kaldırmada, yorgunlukta klima veya vantilatör önünde uzun süre kalındığında dayanılmaz ağrılar verir. Kas ağrılarının azaltması için kişi farkında olmadan sırtını kamburlaştırır ve sırtında eğik bir görüntü oluşur. Bu ağrılara maruz kalanlar, doktor, doktor dolaşır çok sayıda ilaç kullanırlar. Ağrılarının azalmadığını düşünen kişiler karamsarlığa kapılır ve tedaviden vazgeçerler.

Bel ve Sırt Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavi sürecine başlamadan önce ağrıların nedeni belirlenmelidir. Ağrının sırt kaslarından mı, boyun kaslarından mı yoksa vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen bir hastalıktan mı kaynaklandığı bilinmelidir. Örneğin akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları, safra kesesi hastalıkları da sırtta ağrıya neden olur. Teşhis konurken ilk yöntem hastanın şikâyetlerini dinlemektir. Ardından MR, BT ve grafik incelemeleri ile tam teşhis konur. Daha sonra tedaviye başlanır. Tedavide ilk adım bel ve sırt kaslarının gevşetilmesidir. Bunun için kas gevşetici ilaçlar ve kas gevşetici merhemler kullanılabilir. Merhemler sürüldükten sonra en az 10 dakika sıcak havlu veya sıcak su torbası ile ağrı olan bölgeye sıcak uygulaması yapılmalıdır. Tedavide sadece ilaç ve merhem tedavisi yeterli değildir. Bunların haricinde fizik tedaviler, masajlar, lazer uygulamaları da yapılmalıdır. Bu uygulamalar tedavinin daha hızlı sonuç vermesine yardımcı olur. Ayrıca bel ve sırtta meydana gelen kas topakları tespit edilmeli ve teker teker yok edilmelidir. Bu tedavi yöntemlerinin yanında streste ortadan kaldırılmalı ve mümkünse hasta, hayatını tamamen değiştirmelidir. Mesela hasta tatile gidebilir. Sevdiği şeylere daha çok zaman ayırabilir. Eğer yaptığı aktiviteler sonucunda hala stresini atamamış ise bir psikiyatriste başvurabilir ve ondan yardım alabilir.

Tedaviniz bittikten sonra doktor önerisi olan bel ve sırt kaslarını güçlendirecek hareketler yapmak size çok fazla fayda sağlar. Bu dönemde sırt üstü yüzmekte en iyi egzersizdir. Kaplıcalar, deniz, kum, güneş de bu aşamada çok faydalı olacaktır. Soğuk ortamlardan mümkün olduğunca korunmak gerekir. Tedavi süresince belimizi ve sırtımızı zor durumda bırakacak hareketlerden uzak durmak gerekir. Mesela yerden bir şey almak öne veya yana eğilmek dikkat edilmesi gereken hareketlerdendir. Ayrıca uzun süre oturmamız gereken bir işte çalışıyorsak yarım saatte bir 5'er dakikalık yürüyüşler yapmak gerekir. Uzun süre ayakta sabit bir şekilde durmaktan kaçınmamız gerekir. Bel ve sırt ağrısı ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer ilerlerse yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ağrılarınız başlar başlamaz bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde Karın Ağrısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi