Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kalça Ağrısı

Gebelikte kalça ağrısı, anne adaylarında hamilelik süresi boyunca çok sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle gebeliğin son dört ayında bu kalça ağrıları daha da artmaktadır. Hamilelikte kalça ağrılarının yaşanması, vücudun kendini doğuma hazırlaması anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlık, doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir.

Gebelikte Kalça Ağrısının Nedenleri

Relaksin Hormonu

Hamile kadınlar, vücudun doğuma hazırlanması için fazla miktarda relaksin hormonu salgılarlar. Relaksin hormonu, kasların gevşemesini, eklemlerin yumuşamasını ve rahatlamasını sağlar. Leğen kemiği çevresindeki gevşemeden dolayı, bebek rahatça doğum kanalına girer ve doğar. Ancak bunun bir yan etkisi de kalça kemiğinin kendini bırakmasına neden olmaktadır. Böylece hamilelikte kalça ağrısı yaşanır.

Yuvarlak Bağ Ağrısı

Rahimden kasıklara ve vajinaya kadar uzanan yuvarlak bağ dokusu gebelikle birlikte bir miktar gerilmeye başlar. Bu durum kasıkta, kalçada ve alt karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Bebeğin, anne karnında pozisyon değiştirmesiyle ağrı şiddetlenebilir.

Siyatik Ağrısı

İnsan vücudunda iki adet siyatik sinir vardır. Her iki sinir de belden doğarak ayaklara uzanır. Gebelikte, rahim büyüdükçe bu sinirlere baskı uygular. Bu durum uyluk, kasık ve popoda karıncalanmaya, uyuşukluğa ve ağrıya sebep olabilir. Doğum yaklaştıkça bu ağrının azalması beklenir.

Geçici Osteoporoz

Bu sorunda, uyluk kemiğinin üst kısmında geçici kemik kaybı yaşanır. Gebeliğin 4. veya 7. ayından itibaren ortaya çıkabilir. Yalnız bu durum nadir görülmektedir. Aniden ortaya çıkan kalça ağrısına sebep olmaktadır. Bu ağrı, fiziksel aktivite ve yürüme ile yoğunlaşabilir.

Kilo Artışı ve Diğer Sebepler

Gebelik süresince 11-15 kilo kadar artış normaldir. Ancak bundan fazlası ve rahim hacminin büyümesi leğen kemiği çevresinde baskıya sebep olur. Bu baskı pelvik tabanda bir miktar kaymaya ve kalça ağrısına sebep olabilir.

Gebelikte Kalça Ağrısının Tedavisi

Yaşam Tarzı Önerileri
 • Kalça üzerine sıcak veya soğuk uygulama yapmak ağrıyı biraz olsun azaltabilir.
 • Sırt üstü yattığınızda bacak arasına yastık alarak dinlenin.
 • Her fırsatta dinlenmeli ve ayakları uzatmak faydalı olacaktır.
 • Ağrı kesici almadan önce doktora danışılmalıdır.
 • Ayakta duruş şekliniz; baş dik, omuzlar geride ve leğen kemiği bölgesi önde olmalıdır.
 • Otururken veya yatarken bacak bacak üstüne atmayınız.
 • Gebelikte topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Bu ağrıyı daha da artıracaktır.

Kalça Egzersizleri
 • Yere sırt üstü uzanarak, ayaklarınızı koltuğa veya sandalyeye yerleştirerek kalçadan yükselin. Bu pozisyonda birkaç dakika kalmak size hızlı rahatlama sağlayacaktır.
 • Uyluğun arkasındaki büyük kaslar gergin olursa ağrıya sebep olur. Yere oturun ve bacaklarınızı açın. Kollarınızı öne doğru uzatarak önce bir dizinize sonra diğer dizinize eğilin. Gebeliğin 7. ayından sonra bu hareketi yapmamalısınız.
 • Kalçanız ayak tabanına değecek kadar dizinizi kırarak oturun. Belden de eğilerek yere yaklaşın ve kollarınızı öne doğru uzatarak yere yerleştirin. Sırtınızdan esneyerek düzleşin ve gerilimi hissedin.
 • Bir dizinizin üzerine çömelin, diğer diziniz önünüzde ve ayak tabanına basar şekilde olun. Vücut ağırlığınızı öndeki ayağınıza verecek şekilde esneyin.

Kalça Korsesi

Fizik gücü gerektiren bir iş başındayken veya ayaktayken medikal kalça korsesi ya da hamilelik korsesi kullanabilirsiniz.

Diğer Öneriler

 • Terapi masajı yaptırabilirsiniz.
 • Gebeler için özel pilates ve yoga programları uygulayabilirsiniz.
 • Uyurken hamile yastığı kullanırsanız, vücut ağırlığınızın etkili bir şekilde dengelenmesini sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi