Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı

Sağ çene ağrısı, yemek yeme, konuşma ve günlük aktiviteleri engelleyen, sıklıkla kırılma veya tıklama gibi sesler çıkaran ve çenenin sağ tarafında şiddetli ağrıya neden olan bir problemdir. Bu tür bir rahatsızlığa sahip kişiler yemek yerken büyük zorluk çekerler ve yoğun ağrı yaşarlar. Çene eklemi, omurgaya ve dişlere yakın olduğu için bu bölgelerde meydana gelen herhangi bir bozukluk, çene eklemlerini de kolayca etkileyebilir. Gün içinde konuşma, çiğneme, yutma ve nefes alma gibi eylemlerle ortalama 2000 kez kullanılan çene eklemi, dikkat edilmediği takdirde kolayca hasar görebilir. Çenenin sağ kısmında eksen kaymasıyla da sağ çene ağrısı ortaya çıkabilir.

Sağ Çene Ağrısının Nedenleri

Sağ çene ağrısının birçok farklı sebebi olabilir:

  • Çene Eklemi Disfonksiyonu: Çene ağrısının en sık görülen nedenidir. Alt çeneyi kafatasına bağlayan ekleme temporomandibular eklem denir. Bu eklem, üst çenenin hareket etmediği zamanlarda alt çenenin hareketini sağlar. Bu kadar önemli bir eklemin bozukluğu, sağ çene ağrısına neden olabilir. Boyun, baş, diş ağrısı ve çiğneme ile ağız açma sırasında zorlanmalar da belirti olarak görülebilir.
  • Çene Kanseri: Sigara içen ve tütün çiğneyen kişilerde yaygın olarak görülen çene kanseri, alt veya üst çene ekleminde başlayarak vücuda yayılır. Çene ağrısı, çene uyuşması, yaralanmalar ve çenede çıkan şişlikler çene kanserinin belirtileri arasındadır.
  • Çene Çıkması veya Kırılması: Çene eklemine alınan darbeler sonucu yaralanmalar ve kırıklar oluşabilir. Sinüzit, iltihaplanma ve dokularda aşınma gibi nedenler de çene ağrısına yol açabilir. Genelde bu durumlar şiddetli çene ağrısına neden olur.
  • Tetanos: Bakterilerin sebep olduğu tetanos hastalığı, çenenin kilitlenmesine neden olabilir. Bu problemi yaşayan kişiler, ağız açarken veya yiyecekleri çiğnerken aşırı acı hissederler.
  • Kalp Krizi: Şiddetli çene ağrısı, kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp, acıyı doğrudan hissetmez. Bu nedenle kalp krizi geçirmeden önce kalp, en çok sol kola ve çeneye ağrılar göndererek belirti gösterir.

Ayrıca sürekli diş sıkma ve gıcırdatma, duruş bozuklukları, tek taraflı çiğneme ve psikolojik rahatsızlıklar gibi nedenler de sağ çene ağrısına yol açabilir.

Sağ Çene Ağrısının Tedavisi

Öncelikle MR, fiziki muayene ve tomografi yardımıyla ağrının nedenleri belirlenir. Daha sonra nedenlere göre tedavi yöntemleri uygulanır. İlk olarak ağrı kesici ve bazı özel durumlarda antidepresan ilaçlar kullanılır. Eğer ağrının nedeni diş gıcırdatma ve sıkma ise doktor tarafından gece ağızlığı önerilir. Ameliyat yöntemi ise en son başvurulan yöntemdir. Diğer tedavilerin işe yaramadığı durumlarda ve yüksek risk oluşturan hastalıkların tedavisinde ameliyat yapılır.

Kendi Kendine Tedavi Yöntemleri

Yukarıdaki cerrahi yöntemlerin dışında, aşağıdaki önerileri dikkate alarak kendi tedavinizi uygulayabilirsiniz:

  • Çenenin her iki tarafını da eşit kullanmak sağ çene ağrısını önleyecektir.
  • Yumuşak yiyecekler tercih etmek faydalı olacaktır.
  • Diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlıklarını terk etmek tedavi yöntemleri arasındadır.
  • Stresten uzak durmak, ağrıyan yere sıcak kompres uygulamak ve masaj yapmak da tedavi için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni