Şiddetli Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Şiddetli Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli sırt ağrısı, Sırt ağrıları, vücudumuzun arka kısmı, boyun altı, omuzların arka kısmı, bel ve kürek kemiklerinin olduğu geniş bir alanı kapsayan rahatsızlıktır. Yapılan birçok uluslararası araştırmalarda her beş insandan birisin de görülen bir rahatsızlıktır. Her yaştan insanda görülen sırt ağrıları Fiziksel tıp ve rehabilitasyon doktorları tarafından araştırılır. Şiddetli sırt ağrıları kimi zaman kasların incinmesinden ötürü olurken, bazen de fibromiyaljiden osteoporoza kadar birçok ciddi hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle de şiddetli sırt ağrılarının devam eden bir yapısı olduğunda hafife alınmayıp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Şiddetli sırt ağrısı belirtileri nelerdir?

Şiddetli sırt ağrısı çeken hastalarda genellikle altta yatan birçok çeşitli hastalık olabilir. Bunların başında; Boyun fıtığı, skolyoz, myofasiyel, fibromiyali, osteoproz ve sırt fıtığı gelir. Bunların dışında mesleğini spor dallarından seçen kişilerde dengesiz bir hareket veya yaralanmalarda yani sırta darbe alma şeklinde oluşan ağrılarda sırtta şiddetli ağrı ve acılara neden olabilir. Kemik erimesi hastalığı da şiddetli sırt ağrılarına neden olabileceği gibi, romatizmal hastalıklarda kişilerde şiddetli sırt ağrıları meydana getirebilir.

Şiddetli sırt ağrılarını normal sırt ağrılarından ayırt etmek için kırmızı bayraklı ibaresi kullanılır. Sebebi de genellikle daha ciddi hastalıkların habercisi olmasındandır. O yüzdende kırmızı bayraklı bir sırt ağrı tanısı konulması durumunda mutlaka hekiminize bunu belirtmeli ve altta yatan hastalığın bulunmasını istemelisiniz.

Şiddetli sırt ağrılarında kırmızı bayraklı statüsüne girebilecek durumlar
  • Sürekli lan ve ilerleyen sırt ağrıları,
  • Ateş,
  • Kemik erimesi,
  • Döküntü,
  • Bakteri kaynaklı olması,
  • Kızarıklık,
  • Kilo kaybı,
  • Bacaklarda güç kaybı,
  • İstirahat ve postürel işlemlere rağmen ağrının hafiflememesi veya geçmemesi,
  • Yirmili yaşlardan önce veya elli yaşlardan sonra başlaması gibi birçok tetikleyici hastalık etkisi olabilir.
Şiddetli sırt ağrılarından korunmak ve ileride karşınıza çıkmaması için yapılması gereken günlük yaşantınıza dahil edeceğiniz birçok yöntem vardır. Bunlar; uygun vücut ağırlığınızı korumak, yaşamınızda stresi azaltmak, sigara içmemek, düzenli bir spor yaşamı sağlamak, karın ve sırt bölgesinde bulunan kasların özelikle güçlendirilmesi, kemik erimesin engellemek için kalsiyum ve vitaminler alarak sağlıklı yaşama özen gösterme, ağır kaldırma ve eğilme hareketlerinde vücudunuzu dengeli kullanmak, teknoloji ürünleri bilgisayar ve tablet gibi ürünleri kullanırken duruşunuzu ayarlayıp kullanmak hatta ev işi yaparken bile bedeninizi fazla yormadan ve zorlamadan hareket etmek ileride yaşayacağınız şiddetli sırt ağrılarından sizi kurtarabilir.

Şiddetli sırt ağrısı, özellikle boyun fıtığı, bel fıtığı ve osteoporoz da görülen bir durumdur. Fıtık hastalığında omurlar arasına sıkışan sinirlerin gerilmesi ağrıması ve hareket kısıtlılığı yaratması ile şiddetli sırt ağrıları meydana gelir. Ayrıca osteoporoz hastalığı da ilerleyen yaşlarda yani elli yaşların üstünde vücutta bulunan kemik yoğunluğunun azalması ile şiddetli sırt ağrıları yaşanır. Bu sebepten ötürü hayatımızın genelinde kendi vücudumuza dikkat etmemiz ve dengeli beslenip dengeli yaşamamız ileride yaşayacağımız birçok rahatsızlıktan bizi korur. Unutmayın her şeyin başı sağlık.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel ve Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi