Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak tabanı ağrısı, ayak parmaklarının kökünden başlayıp topuk kısmına kadar ilerleyen bölgeye ayak tabanı denir. Tendon, kas, yağ tabakası, ayak ve parmak kemikleri gibi çeşitli bölümlerden oluşan ayak; vücudumuzu taşıyan ve dengede durmamıza destek olan en önemli parçamızdır. Ayak tabanı ağrısı, sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu bölgedeki ağrılar, topuk ve parmaklara kadar hissedilir. Bazen sıradan sebeplerden bazen de ciddi hastalıkların habercisi olabilecek ayak tabanı ağrısı, dikkate alınması gereken bir durumdur. Ayaklarda hissedilen herhangi bir ağrı; yürümek, çalışmak ve ayakta durmak gibi birçok aktivitemizi ciddi boyutta etkiler. Neredeyse bedenimizde bizi en çok etkileyen ağrılardan biri diyebiliriz.

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur?

Çoğunlukla fiziksel bir zorlama sonucu ortaya çıkan ayak tabanı ağrısı, çok nadiren de olsa ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Ayak için; dar, yüksek topuklu, tam oturmayan, ayağı fazla terleten veya düz taban gibi sağlıksız ayakkabı tercih edilmesi ayak tabanı ağrısı yapabilir. Uzun süre ayakta durmak, ayakta oluşan ağrılı nasırlar, ayaktaki şekil bozuklukları, aşırı kilo ve uzun yürüyüşler ayak tabanı ağrılarına neden olabilir. Kireçlenme, gut hastalığı, burkulma, topuk dikeni, duruş bozuklukları, romatizal rahatsızlıklar, morton nörinoma (Parmak arası sinirlerin sıkışıp kalınlaşması) ve kemik kırıkları gibi sebeplerden dolayı ayak tabanında ağrı yaşanabilmesi yüksek olasıdır. Bunların yanı sıra; ilerleyen yaş, anatomik şekil bozukluğu ve zayıflık gibi faktörlerden ötürü de yine ayak tabanında ağrı hissedilebilir.

Ayak Tabanı Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geneli mekanik sebeplere bağlı olan ayak tabanı ağrısı tedavisi için öncelikle ağrıya yol açan etkenleri bilmek gereklidir. Örneğin; ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor ise yapılacak ayakkabı değişikliği yeterli olacaktır. Ortopedik ve topuk boyu uygun ayakkabı giymek, varsa fazla kilolardan kurtulmak, ayak tabanına baskı yapan sporlardan uzak durmak, yürüyüşleri kısaltmak ayak tabanı ağrısını ortadan kaldırmada size yardımcı olacaktır. Ağrıyan bölgeye masaj yapabilir veya gün içinde soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu önlemler topuk dikeni ve metatorsalji şikâyetlerini de ortadan kaldıracaktır. Fakat her şeye rağmen uzun süren şiddetli ayak tabanı ağrısında mutlak hekime başvurulmalıdır. Ayak tabanı ağrısı sorununa kesin çözüm için bir doktor ya da fizik tedavi uzmanından yardım alınması gerektiğini unutmamalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

20 Lik Diş Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi