Sağ Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ baş parmak ağrısı hem ayaklarda hem de ellerde görülebilecek bir durumdur. Eller ve ayaklar olmak üzere bu iki bölgeden özellikle ayaklarda görülen bu durum birçok kişiyi etkilemiştir. Genellikle doku zedelenmesinden kaynaklanan bu ağrıların ayaklarda çok daha fazla görülmesinin en büyük nedeni tabi ki insanlarda vücut yükünün en çok ayaklarda olmasıdır. Baş parmak ağrısı ayaklarda görüldüğü zaman bu durumun nedenleri arasında gün içerisinde uzun süreli olarak yürüme ya da ayakta durma gibi eylemler etkilidir. İnsanların yapmış olduğu ani hareketler, yoğun çalışma ve egzersiz gibi etkenler çok ciddi bir şekilde etki eder. Sağ baş parmak ağrısı, ellerde ise genellikle ağır yüklerin taşınması ve ağır yüklerin taşınması durumunda meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar birçok zaman kendiliğinden ortadan kalkan etkenler olsa bile iki günü geçmiş olan sağ baş parmak ağrısı için kesinlikle doktora giderek bu durumun ortadan kalkmasını sağlayın. Bu gibi durumlarda en azından bir muayene, meydana gelebilecek olası kalıcı hasarların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Sağ baş parmak ağrısı oluşumunun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin bazıları oldukça basit olsa bile bazıları da çok ciddi nedenlerdir. Ciddi olan nedenlerin tedavisi hiçbir zaman geciktirilmemelidir.

Sağ baş parmak ağrısı neden olur?
  • İnsanlarda eldeki baş parmakta meydana gelen ağrı bazen sürekli olarak yazı yazmadan kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde sağ eliyle uzun süreler boyunca yazı yazan insanlarda ciddi olarak sağ baş parmak ağrısı meydana gelir. Bu gibi ağrılar genellikle kas ağrıları olarak bilinmektedir ve bu ağrılar kendiliğinden ortadan kalkan ağrılar arasında yer almaktadır.
  • Gerek iş hayatından dolayı gerekse günlük olarak uzun süre boyunca bilgisayardan yazı yazan insanlarda da sağ baş parmak ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda da belli bir süre istirahat edilmesi baş parmak üzerinde oluşmuş olan ağrıyı ortadan kaldıracaktır.
  • İşi gereği uzun süre boyunca bıçak ve benzeri aletler tutan insanlarda yoğu geçen iş nedeniyle baş parmak ağrısı meydana gelir. Bu ağrılar eğer aşırı bir hal almamışsa çok ciddi durumlar teşkil etmez.
  • Bazen baş parmak eklemi içerisinde bulunan sıvının azalmasına bağlı olarak sağ baş parmak hareket ettirilmeye çalışıldığında şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durumun ciddi olarak insanlarda sorunlara neden olabileceği için kesinlikle tedavi ettirilmesi gerekir.
  • Bunların yanında insanlarda kemik kırılması, parmak çıkması, parmak eklemi kireçlenmesi, eklemde çatlak ve bunlara benzer birçok etken sağ baş parmak ağrısı oluşumuna neden olacaktır.
  • İnsanlarda baş parmağa alınan darbeler ve diğer travmalardır. Eklemin zorlanmasına neden olarak çok ciddi bir şekilde ağrıya neden olan bu durum tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyurur.
Sağ baş parmak ağrısı için neler yapılabilir?

Sağ baş parmak ağrısı için yapılabilecek en önemli şey ilk olarak bir Uzman doktora görünmektir. Doktorunuz gerekli olan testleri ve muayeneleri yaparak baş parmak üzerinde oluşan ağrının nedenini ortaya çıkaracaktır. Bu şekilde tıbbi tedavilerin tam olarak yapılması sonrasında sağ baş parmak ağrısı için bazı bitkisel tedavileri doktorunuzun bilgisi dahilinde yapabilirsiniz. Bunun için özellikle zeytinyağı, kişniş otu, kına, arpa unu, sirke gibi bitkilerle sağ baş parmak ağrısı için tedaviler yapabilirsiniz.

Bunların yanında ayrıca bol bol dinlenerek bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan tıbbi ağrı kesici ilaç kullanmamalısınız. Son olarak ise sağ baş parmak ağrısı için parmağınıza bol bol masaj yaparak bu ağrıları azaltabilirsiniz.

Sağ Baş Parmak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalıkta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı