Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı kesiciler, günümüzde birçok kişinin hayatında en az bir kez kullandığı tıbbi ilaçlardır. Piyasada farklı hastalıkların tedavisi için üretilmiş yüzlerce çeşit ağrı kesici bulunmaktadır. Bu ağrı kesicilerin her biri farklı organlar veya uzuvlar için özel olarak dozajlanmıştır. Bu nedenle, her ağrı kesici her hastalık için uygun değildir. İnsanlar basit bir baş ağrısı için bile herhangi bir ağrı kesici kullanma eğilimindedir. Bu uygulama son derece tehlikeli ve yanlıştır. Ağrı kesicilerin içeriği ve dozajı, yanlış kullanımlar sonucunda ciddi yan etkilere neden olabilir.

Günümüzde kullanılan birçok ağrı kesici ilaç aynı zamanda iltihap giderici olarak da kullanılmaktadır. Ancak bu durum her ağrı kesici için geçerli değildir. Bazı ağrı kesiciler, hafif dozajlıdır ve genellikle karın ağrısı, kas ağrısı gibi basit ağrılar için kullanılır. Ciddi ağrılar için bu hafif dozajlı ağrı kesiciler yeterli olmayabilir. Kimyasal açıdan morfine yakın olan bazı ağrı kesiciler diş ağrısı, baş ağrısı ve romatizmal hastalıklarda kullanılır. Bu ağrı kesiciler, etkileri çok güçlü olduğu için basit ağrılar için kullanılmamalıdır. Günümüzde en çok kullanılan ağrı kesici ilaçlardan biri aspirindir. Hem zararsız hem de faydalı olan aspirin, çok eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilacın diğer ilaçlara göre daha zararsız olması nedeniyle çocuklarda da güvenle kullanılabilir.

Ağrı Kesici İlaçlar Yan Etki Yapar mı?

Ağrı kesicilerin insan vücudunda yaptığı etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle yan etkileri de değişkenlik gösterebilir. Ağrı kesici ilaçların en yaygın yan etkilerinden biri mide bulantısıdır. Mide bulantısı, yan etkinin şiddetine bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Bu durum özellikle çocuklarda bağışıklık sistemine bağlı olarak daha fazla görülmektedir. Bazı insanlarda yan etki olarak kabızlık ve göz kararması da meydana gelebilir. Göz kararması, ciddi sorunlara neden olabileceği için yan etkinin görülmesi durumunda uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ağrı kesici ilaçlar, doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Ancak ülkemizde birçok insan bu kurala uymamaktadır. Eğer siz de sürekli olarak reçetesiz ağrı kesici kullanıyorsanız, bu alışkanlığa son vermelisiniz. Reçetesiz ağrı kesiciler ağrılarınızı geçici olarak hafifletse bile uzun vadede böbrekler başta olmak üzere birçok organa zarar verebilir. Ağrı kesici kullanmanız gerekiyorsa, doktor reçetesi olmadan satılan ağrı kesici şurupları tercih edin. Bu ilaçlar, tıp sektöründe en zararsız ağrı kesiciler olarak bilinir.

Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar
  • Ağrı kesici ilaçlar en fazla 10 gün kullanılmalıdır. 10 günden fazla kullanılan ağrı kesiciler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Doktorunuz da size 10 günden fazla kullanmanız için ağrı kesici vermeyecektir.
  • Sürekli olarak kullanılan ağrı kesiciler, vücutta bu ilaçlara karşı duyarsızlık oluşturabilir. Bu nedenle belli bir süre sonra ağrı kesici ilaç değiştirilmelidir.
  • Ağrı kesici ilaçların etkileri kişiden kişiye değiştiği için herkeste aynı etki beklenmemelidir.
  • 60 yaş ve üzerindeki insanlar, en basit ağrı kesici ilaçları bile doktor kontrolü olmadan kullanmamalıdır.

Ek Bilgiler

Unutulmamalıdır ki, ağrı kesiciler sadece semptomları hafifletir, altta yatan hastalığı tedavi etmezler. Bu nedenle, ağrının kaynağını belirlemek ve uygun tedaviyi almak için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca, bitkisel ve doğal yöntemlerle ağrı yönetimi de araştırılabilir ve doktor onayı ile kullanılabilir. Örneğin, bazı bitki çayları ve aroma terapileri ağrıyı hafifletmede yardımcı olabilir. Ancak bu yöntemlerin de yan etkileri olabileceği unutulmamalı ve dikkatli kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?