Çürük Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çürük Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çürük diş ağrısı, sağlık sorunlarından en önemli olanlardan bir tanesidir. Çürük diş ağrısı genelde çocuklarda görülmektedir. Çocukların şeker ve tatlı fazla tüketmeleri nedeniyle oluşan çürük diş ağrısı oldukça sorun yaratmaktadır. Yetişkin olan kişilerde de bu sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Kişinin günlük hayatta çocuk veya yetişkin olan kişilerin yemeleri ve içecekleri her gıdaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Ağız içi bakımı oldukça önemli bir detay olmasına rağmen günlük diş ve ağız bakımımızı düzenli olarak yapmamız gerekmektedir. Hiçbir kimse ağız içinde çürük diş olmasını istemez. Fakat çoğu insanlarda diş fırçalamak ise tam anlamı ile tembelliğe dayanmaktadır. Sağlıklı dişlere sahip olmanın yollarından bir tanesi ise kendi ağız bakımımızı yaparak ve her altı ayda bir diş doktoruna giderek kontrol muayenesi yaptırarak sağlıklı dişlere sahip olabiliriz. Kişilerde başlangıç olarak ağız içinde çürük diş ağrı yapmaktadır. Yeni oluşan diş çürüğünde ise diş hekim tarafından dolgu yapılır. Yapılan dolgu çürüğün yeni oluşması nedeni ile dişi kurtarabilir, çürüyen dişin içini dolgu yöntemi ile kapatabilir.

Böylelikle yeni oluşmuş olan bir çürük diş uzun süre kurtarılmış olabilir. Fakat ileri boyutta olan çürük diş ağrı yaparak kişiyi oldukça rahatsız eder. Çok ilerlemiş çürük dişler ağız içinde kötü koku oluşmasına sebep olur. Hasta bunu fark edemeyebilir. Çürüyen diş sinirini kaybetmiş olur. Bu sebepten dolayı ise tedavi olarak bitkisel yöntemin pek fayda göstermediğini bilmeliyiz. Ağız içinde çürük diş varsa hava alması durumunda oldukça ağrı yapmaktadır. Böylesi bir durum karşısında yapılacak olan ağrı kesici veya pamuklu alkol pek işe yaramayacaktır. Bu durumda ise en yakın diş hekimine başvurulmalıdır.

Çürük diş ağrısı tedavisi nasıl uygulanır neler yapılır?

İnsanların korkulu rüyası olan diş ağrısı oldukça kişilerde huzursuzluksebebiyeti vermektedir. Birçok kişi ise günlük hayatında diş kontrolü yaptırmamaktadır. Sadece diş şikâyeti olunca diş hekimine gidilmesi yanlıştır. Düzenli olarak takip edilen dişlerde ise çürük dişle karşılaşmak mümkün olmayabilir. Fakat birçok kişide ağız içinde oluşmuş olan çürük diş ağrı yapana kadar fark edilmez. Böylesi bir duruma sebebiyet verilmemelidir. Ağız içinde oluşan diş çürüğü için en sağlıklı kararı diş hekimi belirler. Bazı durumlarda ise çürük diş ağrısı olmasının yanı sıra çekilmesi durumunda kalır. Diş kurtarılamayacak bir boyutta ise veya dolgu işlemi olmayacak bir durum söz konusu ise doktorunuz çürük olan dişi çeker. Bu durum karşısında önce hastaya bir iğne yapılarak diş eti ve etrafının uyuşması sağlanır. Çürük olan diş böylelikle çekilince ağrı yapmaz fakat çürük olan diş ağrısı oldukça zor ve stresli geçer. Genel olarak kişilerde diş çürüğü oluşması durumunda yapılacak çok bir şey olmaz. Sadece düzenli fırça ile ağız bakımları yapılırsa yeni çürük oluşması uzun süre korunabilir.

Çürük Diş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?