Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Temmuz 2024

Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Ağrısı İçin Antibiyotik

Diş ağrıları, diş çürümeleri, diş minelerinin aşınması, darbe sonucu dişlerde meydana gelen kırıklar ve diş etlerinin iltihaplanması gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu tür ağrıların tedavisinde kullanılan bazı antibiyotikler şunlardır:

  • Amoklavin Tablet
  • Augmentin Tablet
  • Rovamycine Tablet
  • Klamoks Tablet
  • Croxilex Tablet
  • Largopen Tablet

Antibiyotikler, dişte meydana gelen enfeksiyonların neden olduğu ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar, enfeksiyonu kurutarak diş ağrılarını ortadan kaldırır ve hastaların rahatlamasını sağlar.

Amoklavin Tablet

Diş ağrısı çeken kişilerde kullanılır. Amoklavin tablet, diş ağrısı için altı ila sekiz saatlik bir rahatlama sağlar. Her tablette 875 miligram amoksisilin ve 125 miligram klavulanik asit bulunur. Günde iki kez, tok karnına alınmalıdır. En fazla 14 gün boyunca oral yolla kullanılması tavsiye edilir.

Augmentin Tablet

Augmentin tablet, diş apsesine bağlı olarak ortaya çıkan diş ağrısı için antibiyotik olarak kullanılır. Beş gün içinde apsenin oluşturduğu şişliği ve bu süre içinde yaşanan ağrıları giderme özelliğine sahiptir. Her tablette 875 miligram amoksisilin ve 125 miligram klavulanik asit bulunur. Beş gün boyunca her gün iki doz tok karnına alınmalıdır. En fazla 14 gün boyunca kullanılmalıdır. Oral yolla alınır.

Rovamycine Tablet

Rovamycine tablet, diş apselerine bağlı olarak ortaya çıkan diş ağrılarının tedavisinde kullanılır. Yoğun şekilde ağrı kesici özelliği vardır. Etken maddesi spiramisindir. Doktor tavsiyesine göre günde 2-3 tablet tok karnına alınmalıdır. Beş gün boyunca kullanılır. Oral yolla alınır.

Klamoks Tablet

Klamoks tabletin etken maddesi 875 miligram amoksisilin ve 125 miligram klavulanik asit içerir. Diş apsesine bağlı oluşan diş ağrılarının tedavisinde kullanılır. Beş gün boyunca günde iki kez tok karnına alınır. En fazla 14 gün boyunca oral yolla kullanılır.

Croxilex Tablet

Etken maddesi amoksisilin ve klavulanik asittir. Diş ağrısı için antibiyotik olarak kullanılır. Beş gün boyunca günde iki kez tok karnına alınmalıdır. Oral yolla alınır. En fazla 14 gün boyunca kullanılır.

Largopen Tablet

Etken maddesi amoksisilin trihidrattır. Diş enfeksiyonlarının neden olduğu ağrıların tedavisinde kullanılır. Günde üç kez, sekiz saat arayla tok karnına alınır. Kullanım süresi on gün olup oral yolla alınmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Diş ağrıları, yalnızca antibiyotik kullanımı ile tedavi edilmez. Antibiyotikler, enfeksiyonu kontrol altına almak için kullanılırken, diş hekiminin önerdiği diğer tedavi yöntemleri de uygulanmalıdır. Aşağıdaki durumlarda mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır:

  • Diş ağrısı sürekli ve şiddetliyse
  • Ağrı kesici ve antibiyotikler ağrıyı hafifletmiyorsa
  • Diş etlerinde şişlik ve kızarıklık varsa
  • Yüksek ateş ve halsizlik gibi sistemik belirtiler varsa

Unutulmamalıdır ki, antibiyotiklerin rastgele kullanımı antibiyotik direncine yol açabilir. Bu nedenle, antibiyotikler yalnızca doktor tavsiyesi ve reçetesi ile kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi