1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı

1 aylık gebelik döneminde karın ağrısı, vücudun bebeği uygun bir şekilde ağırlamaya çalışırken geçirdiği değişiklikler sonucunda son derece normal bir durumdur. Ancak, karın ağrısının zararsız nedenleri olabileceği gibi daha ciddi sebepleri de olabilir. Anne adaylarının karın ağrısına yol açabilecek etkenleri bilmeleri ve endişe verici bazı belirtileri tanımaları oldukça önemlidir. Karında aşırı ciddi olmayan kramplar veya ağrılar hemen endişeye sebep olmamalıdır. Bazen bu ağrılar dinlenmeniz gerektiğini veya sadece bir sindirim sorunu yaşadığınızı gösterebilir. Karın ağrısının yanı sıra diğer belirtilere dikkat etmek ve ağrıya eşlik eden başka sorunlar olup olmadığını gözlemlemek gerekir. Aşağıda, 1 aylık hamilelikte karın ağrısının zararsız sebepleri ile daha ciddiye alınması gereken sebeplerini iki farklı başlık altında bulabilirsiniz.

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısının Sık Karşılaşılan Sebepleri

1 aylık hamilelik döneminde meydana gelen bazı karın ağrılarına anne adaylarında oldukça sık rastlanmaktadır. Hissedilen bu ağrılar genelde ne anne adayı ne de bebek için hiçbir problem oluşturmaz.

Kabızlık ve Gaz

1 aylık hamilelik döneminde progesteron hormonunun seviyelerinin artmasıyla karında gaz birikebilir. Bu hormonun miktarı arttıkça sindirim sisteminde besinler daha yavaş ilerlemeye başlar. Egzersiz yapmak, bol su tüketmek ve lifli yiyecekler yemek kabızlık ve gaz problemine oldukça iyi gelmektedir.

Braxton Hicks Kasılmaları

Braxton Hicks kasılmaları, bazen yalancı kasılmalar olarak da adlandırılır. Sıradan bir karın ağrısından daha şiddetli olabilir. Birçok kadın bu kasılmalarda karın kaslarının gerildiğini hisseder. Karın sert ve sıkı bir hal alır. Karında hissedilen bu ağrıları gerçek kasılmalardan ayırt etmek çok önemlidir. Gerçek kasılmalar, birbirine çok yakın olan ve belli bir süre devam eden ağrılardır. 1 aylık hamilelik döneminde hissedilen bu gerçek kasılmalar nefes keser. Kasılmalara rağmen günlük aktivitelerinizi yapabiliyorsanız, bu durum yalancı kasılmalar yaşadığınızı gösterir. Uzmanlara göre Braxton Hicks kasılmaları uzun süre susuz kalmak nedeniyle ortaya çıkabilir. Bol su tüketmek bu problemi ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Yuvarlak Bağ Ağrısı

Bu tip karın ağrıları, vücudun pozisyonunu değiştirdiğiniz anda bıçak gibi saplanan bir ağrı şeklinde olabileceği gibi daha hafif ama hemen geçmeyen bir ağrı şeklinde de olabilir. Yuvarlak bağ ağrısına, rahimden kasığa doğru uzanan iki büyük bağ sebep olur. Rahim genişledikçe bu bağlar gerilir ve rahatsızlık hissi verir.

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısının Daha Ciddi Sebepleri Nelerdir?

Çoğu hamilelik problemsiz bir şekilde devam ederken, ne yazık ki karın ağrısının ciddi bir şekilde ele alınmasını gerektiren durumlar da vardır. Eğer aşağıda belirtilen sebeplerin karın ağrısına yol açtığını düşündüğünüz ciddi belirtiler yaşıyorsanız, derhal doktorunuza danışmanız gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelik döneminde meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu kolayca tedavi edilebilir. Ancak ihmal edildiğinde komplikasyonlara neden olabilir. En çok idrar yaparken yanma ve ağrı şeklinde belirtilerle bilinen idrar yolu enfeksiyonu, alt karın ağrısına yol açar. Terleme, bel ağrısı, ateş, bulantı ve ürperme gibi başka belirtiler de eklenirse, enfeksiyonun böbreklere kadar sıçramış olmasından şüphe edilir.

Plasentanın Erken Ayrılması

Bebek dünyaya gelmeden plasentanın rahimden erken ayrılması, hayati risk oluşturan bir durumdur. Belirtilerden biri de karının uzun süre rahatlama olmadan sert bir şekilde kalmasına sebep olan sürekli ağrı hissidir.

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Bol bol su için, belinizi sert bir hareketle çevirmek gibi ani hareketlerden kaçının, hafifçe öne eğilip tekrar doğrularak kaslarınızı gevşetin, karın ağrısının başladığını hissettiğiniz anda oturma pozisyonunuzu değiştirin veya ayağa kalkıp yürüyerek hareket edin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni